8.1 cu. ft. capacity Front Load gas dryer with steam - GFDS265GFMC
8.1 cu. ft. capacity Front Load gas dryer with steam
Model: GFDS265GFMC










8.1 cu. ft. capacity Front Load gas dryer with steam
Model: GFDS265GFMC
Key Features
Detangle Assist
Steam Refresh
Steam Dewrinkle
Stainless steel drum
Sensor Dry
eMonitor
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Detangle Assist
Twisted sheets and comforters are a thing of the past with a setting that pauses and reverses direction to separate items and reduce wrinkling
Steam Refresh
Rejuvenate lightly worn clothes by getting rid of wrinkles and odors with this convenient setting using the power of steam
Steam Dewrinkle
Stored or wrinkled clothes come out wrinkle-free with this helpful setting that uses steam to refresh and dry a load of any size
Stainless steel drum
Resists rust and helps protect clothes
Sensor Dry
Keep your clothes looking and feeling their best. Dual thermistors continually monitor temperature with a sensor bar that measures moisture to prevent over-drying
eMonitor
Get the energy-saving insight you need to reduce your utility bills with an electronic readout that shows the efficiency level of each load
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 157 lb |
| Net Weight | 142 lb |
| Overall Depth | 34 3/8 in |
| Overall Height | 39.40 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.4 in. |
| Length | 34.38 in. |
| Weight | 142 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.4 in. |
| Shipping Length | 39.38 in. |
| Shipping Weight | 182 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 182 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.95 ft³ |
| Dimensional Weight | 272.82 lbs. |
| Total of Cubes | 21.95 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 272.82 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Dual Thermistors | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Long Vent Capability | Up to 90 feet |
| Tumble Drying | Yes |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Cottons Cycle | Yes |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | 12 |
| Delicates Cycle | Yes |
| Custom Cycles | Yes - My Cycle |
| Air Fluff (no heat) | Yes |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Timed Dry | Yes |
| Heat Selections | 5 |
| Style | Front-Loading |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Easy Care Cycle | Yes - Active Wear |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| SteamRefresh | Yes |
| Energy Saving Option | Yes - eDry and eMonitor |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Additional Cycles | Air Fluff |
| Additional Optional Cycles | Detangle |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Additional Cycles | Warm Up |
| Additional Optional Cycles | Extended Tumble |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Additional Cycles | Normal/Mixed Load |
| Additional Cycles | Delicates |
| Additional Cycles | Timed Dry |
| Additional Cycles | Bulky/ Bedding |
| Additional Cycles | NSF Sanitize |
| Additional Cycles | Active Wear |
| Additional Cycles | Towels/ Sheets |
| Additional Cycles | Speed Dry |
| Additional Cycles | Cottons |
| Additional Cycles | Steam Dewrinkle |
| Additional Cycles | Steam Refresh |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Timed Dry | 90 Minutes |
APPEARANCE
| Control Panel Lens | Metallic Black |
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | Chrome Pocket Handle Door |
| Color Appearance | Metallic Carbon |
| Trim/Accents | Chrome Knob |
| Trim/Accents | Chrome Accents |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25X10032 (sold separately) |
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFXP1308FMC (Sold Separately) |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 8.1 cu ft |
POWER / RATINGS
| Gas (BTU/HR) | 20,000 BTU/hr |
| Volts/Hertz/Amps | 120V 60Hz, 8A, 850W |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










