4.0 cu.ft. Capacity 24" Ventless Condenser Frontload Electric Dryer with Stainless Steel Basket - GFT14ESSLWW
4.0 cu.ft. Capacity 24" Ventless Condenser Frontload Electric Dryer with Stainless Steel Basket
Model: GFT14ESSLWW























4.0 cu.ft. Capacity 24" Ventless Condenser Frontload Electric Dryer with Stainless Steel Basket
Model: GFT14ESSLWW
Key Features
Ventless condenser dryer
Stainless steel drum
Sensor Dry with dual thermistors
Electronic touch controls
Damp Alert
Extended Tumble
Sanitize cycle
LED dryer interior light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Ventless condenser dryer
Can be installed conveniently in a closet, placed under a counter or stacked in a corner without the need to vent externally
Stainless steel drum
Resists rust and helps protect clothes
Sensor Dry with dual thermistors
Continually monitors moisture and temperature to prevent clothing wear and tear that can result from over-drying and inconsistent heat
Electronic touch controls
Enjoy easy operation and cleanability with streamlined controls
Damp Alert
Alerts you when clothes are the ideal dampness for ironing, for perfectly wrinkle-free results
Extended Tumble
Tumble clothes without heat to help prevent creasing and wrinkling
Sanitize cycle
This option reduces certain types of bacteria by 99.8%
LED dryer interior light
Find that last sock in the dryer thanks to a bright, energy-efficient and long-lasting LED light
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go
Dryer rack
Allows tumble-free drying of items like sneakers and stuffed animals
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | LED |
| Additional Dryer Features | My Cycle |
| Dual Thermistors | Yes |
| Dryness Levels | Extra Dry |
| Dryer Control Features | Rack Dry |
| Additional Cycles | Timed Dry |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry™ |
| Dryer Cycles | Warm Up |
| Temperature Options | High/Medium/Low/No Heat |
| Number of Cycles | 13 |
| Custom Cycles | Yes - My Cycle |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Timed Dry | 120 Minutes |
| Style | Front-Loading |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Lint Filter with Reminder |
| Additional Dryer Features | LED Drum Light |
| Additional Dryer Features | Dryer Rack |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Additional Dryer Features | Extended Tumble |
| Additional Dryer Features | Delay Dry |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Electronic Touch w/ LED Count Down |
| Dryer Control Features | Child Lock |
| Dryer Control Features | Control Sounds On/Off |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryer Control Features | Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryer Control Features | Damp Dry Signal |
| Dryer Control Features | Damp Alert |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Dryer Cycles | Normal |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryer Cycles | Heavy Duty |
| Dryer Cycles | Towels |
| Dryer Cycles | Casuals |
| Dryer Cycles | Active Wear |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Air Fluff |
| Dryer Cycles | Rack Dry |
| Dryer Cycles | Dewrinkle |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Damp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 110 lb |
| Depth with Door Open 90° | 42.8125 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Overall Depth | 25 1/4 in |
| Overall Height | 33 1/4 in |
| Overall Width | 23 7/16 in |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | Chrome Pocket Handle Door |
| Color Appearance | White |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 240V 60Hz 12A and 208V 60Hz 10A |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Ventless |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
ACCESSORIES
| Optional Stacking Kit | GFA24KITL (sold separately) |
Dimensions & Weight
| Width | 23.44 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 25.25 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.44 in. |
| Shipping Height | 38.25 in. |
| Shipping Length | 30.25 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.56 lbs. |
| Total of Cubes | 11.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.56 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










