8.3 cu. ft. capacity Front Load electric dryer with steam - GHDS365EFRR
8.3 cu. ft. capacity Front Load electric dryer with steam
Model: GHDS365EFRR














8.3 cu. ft. capacity Front Load electric dryer with steam
Model: GHDS365EFRR
Key Features
Detangle Assist
Steam Refresh
Steam Dewrinkle
LED light
Stainless steel drum
Sensor Dry
eMonitor
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Detangle Assist
Twisted sheets and comforters are a thing of the past with a setting that pauses and reverses direction to separate items and reduce wrinkling
Steam Refresh
Rejuvenate lightly worn clothes by getting rid of wrinkles and odors with this convenient setting using the power of steam
Steam Dewrinkle
Stored or wrinkled clothes come out wrinkle-free with this helpful setting that uses steam to refresh and dry a load of any size
LED light
Find that last sock in the washer and dryer thanks to a bright, energy-efficient and long lasting LED light
Stainless steel drum
Resists rust and helps protect clothes
Sensor Dry
Keep your clothes looking and feeling their best. Dual thermistors continually monitor temperature with a sensor bar that measures moisture to prevent over-drying
eMonitor
Get the energy-saving insight you need to reduce your utility bills with an electronic readout that shows the efficiency level of each load
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
FEATURES
| Style | Front-Loading |
| Dryer Control Features | Add Time |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Delay Start - Up to 24 hours |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| SteamRefresh | Yes |
| Custom Cycles | Yes - My Cycle |
| Timed Dry | 90 Minutes |
| Timed Dry | Yes |
| Heat Selections | 5 |
| Number of Cycles | 12 |
| Air Fluff (no heat) | Yes |
| Delicates Cycle | Yes |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | More Dry |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Additional Optional Cycles | Detangle |
| Additional Optional Cycles | Extended Tumble |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Dual Thermistors | Yes |
| Cottons Cycle | Yes |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | LED Interior Light |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Energy Saving Option | Yes - eDry and eMonitor |
| Reverse-a-Door | Yes |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Additional Cycles | Active Wear |
| Additional Cycles | Air Fluff |
| Additional Cycles | Bulky/ Bedding |
| Additional Cycles | Cottons |
| Additional Cycles | Delicates |
| Additional Cycles | NSF Sanitize |
| Additional Cycles | Normal/Mixed Load |
| Additional Cycles | Speed Dry |
| Additional Cycles | Steam Dewrinkle |
| Additional Cycles | Steam Refresh |
| Additional Cycles | Timed Dry |
| Additional Cycles | Towels/ Sheets |
| Additional Cycles | Warm Up |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Tumble Drying | Yes |
| Easy Care Cycle | Yes - Active Wear |
APPEARANCE
| Control Panel Lens | Metallic Black |
| Color Appearance | Ruby Red |
| Trim/Accents | Chrome Accents |
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | Chrome Pocket Handle Door |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFXP1308FRR (Sold Separately) |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120/240V 60Hz, 25 AMPS, 5400W |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.4 in. |
| Length | 34.38 in. |
| Weight | 137 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.4 in. |
| Shipping Length | 39.38 in. |
| Shipping Weight | 177 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 177 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.95 ft³ |
| Dimensional Weight | 272.82 lbs. |
| Total of Cubes | 21.95 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 272.82 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 8.3 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 152 lb |
| Net Weight | 137 lb |
| Overall Depth | 34 3/8 in |
| Overall Height | 39.40 in |
| Overall Width | 28 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










