7.0 cu. ft. capacity electric dryer with Steam and HE SensorDry - GLDS560EDWW
7.0 cu. ft. capacity electric dryer with Steam and HE SensorDry
Model: GLDS560EDWW




7.0 cu. ft. capacity electric dryer with Steam and HE SensorDry
Model: GLDS560EDWW
Key Features
Steam Dewrinkle
Sensor Dry
LED electronic controls with cycle countdown display
4 heat selections
Quick Fluff
Variable end-of-cycle signal
Delicate cycle
eDry™ option
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Steam Dewrinkle
Reduces wrinkles and freshens clean clothes
Sensor Dry
With dual thermistors continually monitors moisture and temperature to prevent clothing wear and tear due to over-drying and inconsistent heat
LED electronic controls with cycle countdown display
Show exactly how much time is left for each cycle
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Quick Fluff
Delivers ready-to-go results in minutes without heat
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Delicate cycle
Helps protect delicate fabrics
eDry™ option
Energy-saving option reduces dry temperatures on select cycles without sacrificing performance
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Dryer Control Features | Damp Dry Signal |
| Dryer Control Features | Delay Start - Up to 24 hours |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Indicator Lights |
| SteamRefresh | Large/Small |
| Timed Dry | 60 Minutes |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Timed Dry | Damp Dry |
| Timed Dry | De-Wrinkle |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Heat Selections | 4 |
| Number of Cycles | 13 |
| Delicates Cycle | Sensor |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Specialty Cycles | Anti-bacterial |
| Specialty Cycles | Towels |
| Steam Dewrinkle | Large/Small |
| Fuel Type | Electric |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Dual Thermistors | Yes |
| Cottons Cycle | Yes |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Drum Type | Dura Drum |
| Energy Saving Option | Yes - eMonitor and eModifier |
| Adaptive Capabilities | Cycle Time |
| Reverse-a-Door | Yes |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Additional Cycles | Damp Dry |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Additional Cycles | Quick Fluff |
| Additional Cycles | Towels/ Sheets |
| QuietDrum™ | Yes |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
| Easy Care Cycle | Yes |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year drum/main electronic control panel |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 140 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 140 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 112 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Net Weight | 100 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Case Depth | 25.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










