7.0 cu. ft. capacity DuraDrum electric dryer - GTDL200EMWW
7.0 cu. ft. capacity DuraDrum electric dryer
Model: GTDL200EMWW








7.0 cu. ft. capacity DuraDrum electric dryer
Model: GTDL200EMWW
Key Features
Up to 150 ft. venting capability
Auto Dry
Rotary electromechanical controls
4 heat selections
Dewrinkle
Delicates cycle
Interior dryer light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Up to 150 ft. venting capability
150 ft. equivalent venting provides flexible installation
Auto Dry
Monitors air temperature to set dry times
Rotary electromechanical controls
Make it simple to set cycles
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Dewrinkle
Reduces creasing and wrinkling
Delicates cycle
Low-heat setting helps protect heat-sensitive fabrics, like microfiber and rayon or nylon
Interior dryer light
Convenient interior light helps you easily see clothes
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 103 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 103 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 143 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 143 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Electromechanical |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Long Vent Capability | Up to 150 feet |
| Fuel Type | Electric |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 5 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Right; Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Cottons Cycle | More Dry |
| Easy Care Cycle | Less Dry |
| Timed Dry | De-Wrinkle (20 minutes) |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | More Dry |
| Cottons Cycle | Optimum Dry |
| Timed Dry | Quick Fluff (10 minutes no heat) |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Cottons Cycle | Less Dry |
| Easy Care Cycle | Cool Down |
| Timed Dry | 80 Minutes |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










