7.0 cu. ft. stainless steel capacity electric dryer with Steam and HE SensorDry - GTDS570EDWW
7.0 cu. ft. stainless steel capacity electric dryer with Steam and HE SensorDry
Model: GTDS570EDWW

7.0 cu. ft. stainless steel capacity electric dryer with Steam and HE SensorDry
Model: GTDS570EDWW
Key Features
Steam Refresh
Steam Dewrinkle
Sensor Dry
LED electronic controls with cycle countdown display
eMonitor
eDry™ option
5 heat selections
Quick Fluff
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Steam Refresh
Refreshes fabrics, removes wrinkles and odors and rejuvenates clothes
Steam Dewrinkle
Reduces wrinkles and freshens clean clothes
Sensor Dry
With dual thermistors continually monitors moisture and temperature to prevent clothing wear and tear due to over-drying and inconsistent heat
LED electronic controls with cycle countdown display
Show exactly how much time is left for each cycle
eMonitor
An electronic readout shows the exact efficiency of each cycle so the user can decide how they want to dry each load
eDry™ option
Energy-saving option reduces dry temperatures on select cycles without sacrificing performance
5 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Quick Fluff
Delivers ready-to-go results in minutes without heat
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Delicate cycle
Helps protect delicate fabrics
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 28.25 in |
| Approximate Shipping Weight | 112 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 100 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 140 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 140 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Stainless Steel |
| Control Type | Electronic |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| SteamRefresh | Large/Small |
| Adaptive Capabilities | Cycle Time |
| Energy Saving Option | Yes - eMonitor and eModifier |
| Steam Dewrinkle | Large/Small |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Cottons Cycle | Yes |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 17 |
| Delicates Cycle | Sensor |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| QuietDrum™ | Yes |
| Specialty Cycles | Towels and Sheets |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Dryer Control Features | Delay Start - Up to 24 hours |
| Timed Dry | 80 Minutes |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year drum/main electronic control panel |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











