7.0 Cu. Ft. Top Load Gas Dryer With Autodry™ Drying System - WGD4850HW
7.0 Cu. Ft. Top Load Gas Dryer With Autodry™ Drying System
Model: WGD4850HW

















360 View
7.0 Cu. Ft. Top Load Gas Dryer With Autodry™ Drying System
Model: WGD4850HW
Key Features
AutoDry™ Drying System
Wrinkle Shield™ Option
Hamper Door
Timed Dry
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
AutoDry™ Drying System
Help prevent overdrying with the AutoDry™ drying system that senses when clothes have reached the right moisture content and stops the cycle.
Wrinkle Shield™ Option
Helps keep wrinkles from setting into your clean clothes with intermittent tumbling after the dryer cycle ends.
Hamper Door
Easily transfer loads from the washer to the dryer and from the dryer to the laundry basket without worrying about clean clothes falling on the floor with this wide-opening door.
Timed Dry
Take control of your time. For those occasional times that damp load needs a little extra dry time or when using a drying rack, set the control and you can get your fabrics dried on your schedule.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 253.44 lbs. |
| Total of Cubes | 20.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 253.44 lbs. |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | No |
| EcoBoost Energy Saver | No |
| Fuel Type | Gas |
| Lint Filter Indicator | No |
| LP Convertible | Yes |
| Moisture Sensor | No |
| Motor Horsepower | 1/3 HP |
| Pedestal Options | No |
| Quad Baffles | No |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Long Vent | No |
Controls
| Control Location | Rear Panel |
| Control Type | Dials |
| End of Cycle Signal | Yes |
Modifiers
| Number of Temperatures | 3 |
Cycles
| Drying Cycles Selections | Energy Preferred, Fluff Air 10, Fluff Air 20, Fluff Air 30, Heavy Duty, Less Dry, More Dry, Timed Dry 20, Timed Dry 40, Timed Dry 50, Timed Dry 60, Timed Dry 70 |
| Number of Dryer Cycles | 12 |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Hamper |
| Door Style | Hamper |
| Reversible Door | No |
| Window | No |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Lint Screen Location | Top |
| Motor Horsepower | 1/3 HP |
| Sound Package | No |
Options
| Dryer Option Selections | Damp Dry Signal, Freshen Up, Wrinkle Shield™ |
Certifications
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 43 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 124 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 42 in |
| Gross Weight | 124 lbs |
| Net Weight | 113 lbs |
| Door Opening Width | 22.75 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 48 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 164 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 164 lbs. |
| Source | Calculation |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Georgia.










