Spacemaker 120V Portable / Stationary Electric Dryer - DSKP233EWWH
Spacemaker 120V Portable / Stationary Electric Dryer
Model: DSKP233EWWH

Spacemaker 120V Portable / Stationary Electric Dryer
Model: DSKP233EWWH
Key Features
Auto Dry
Multiple heat selections
Multiple dry cycles
Rotary mechanical controls
Reverse-a-door
Upfront lint filter
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Auto Dry
Uses thermostats to monitor air temperature and reduce fabric wear
Multiple heat selections
Offers enhanced drying performance and fabric care
Multiple dry cycles
Deliver optimal drying results
Rotary mechanical controls
Are straightforward and easy to turn
Reverse-a-door
Offers added installation flexibility
Upfront lint filter
Makes cleaning out lint easy
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 23.625 in |
| Overall Width | 23.875 in |
| Overall Height | 32 in |
| Net Weight | 92 lb |
| Approximate Shipping Weight | 100 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 92 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 132 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 132 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 129.85 lbs. |
| Total of Cubes | 10.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 129.85 lbs. |
FEATURES
| Power Cord Length | 6' |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
| Cottons Cycle | Regular |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Exhaust Options | Rear |
| Timed Dry | 105 Minutes |
| Number of Cycles | 3 |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Additional Dryer Features | Lint Filter - Back of Drum |
| Heat Selections | 2 |
| Control Location | Top |
ACCESSORIES
| Optional Stacking Kit | DSR24EW |
CAPACITY
| Unit Capacity | Compact |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120V ; 1200W ; 12A |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











