7.4 cu. ft. Capacity aluminized alloy drum Gas Dryer with Sanitize Cycle and Sensor Dry - GTD72GBSNWS
7.4 cu. ft. Capacity aluminized alloy drum Gas Dryer with Sanitize Cycle and Sensor Dry
Model: GTD72GBSNWS




















Product Video

7.4 cu. ft. Capacity aluminized alloy drum Gas Dryer with Sanitize Cycle and Sensor Dry
Model: GTD72GBSNWS
Key Features
Wrinkle Care
Up to 120 ft. venting
My Cycle Settings
Damp Alert
Dry Level Options
Temperature Options
Warm Up
Check Vent Alert
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Wrinkle Care
Spend less time ironing thanks to an innovative wrinkle care system that allows you to tumble clothes without heat to reduce creasing
Up to 120 ft. venting
Maximize your dryerās performance with innovative venting, designed to provide optimal airflow, enhanced drying ability, and flexible installation
My Cycle Settings
Streamline your laundry by choosing your favorite dryer settings on any cycle and saving them for future use
Damp Alert
Be notified when clothes are the ideal dampness to remove from the dryer for wrinkle-free results
Dry Level Options
Four different drying levels to dry the way you want
Temperature Options
Four different temperatures for full control over the drying process
Warm Up
Quickly warm up your clothes and release set wrinkles
Check Vent Alert
Ensure optimal drying performance with this notification to alert you when your dryer vent needs to be cleaned
Sensor Dry
Prevent over-drying and get more wear out of your clothing thanks to innovative dual thermistor technology, that continually monitors temperature and moisture in the dryer
Sanitize Cycle
Reduce certain types of bacteria by 99.8% with this cycle
Quick Dry
Dry a full load in less time thanks to innovative quick dry technology
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 46 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 133 lb |
| Height to Top of Case | 38.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 118 lb |
| Overall Depth | 30 1/2 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Aluminized Alloy |
| Control Type | Electronic |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Dual Thermistors | Yes |
| Dryness Levels | 4 |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Indicator Lights |
| Additional Cycles | Wrinkle Care |
| Long Vent Capability | Up to 120 feet |
| Energy Saving Option | Yes - eDry |
| Fuel Type | Gas |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care (Extended Tumble) |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Dryer Cycles | Warm Up |
| Product Type | Top Load Matching |
| Temperature Options | High/Medium/Low/No Heat |
| Number of Cycles | 12 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Timed Dry | Warm Up |
| Style | Top Load Matching |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Cycles | Delay Dry |
| Additional Cycles | My Cycle |
| Additional Cycles | EcoDry |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Glass Door |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Lint Filter with Reminder |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Damp Dry Signal |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryer Cycles | Jeans |
| Dryer Cycles | Casuals |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Towels/ Sheets |
| Dryer Cycles | Bulky / Comforter |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Air Fluff |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Timed Dry | Air Fluff (no heat) |
| Timed Dry | 90 Minutes |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25X0217 (sold separately) |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.4 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White with Silver Backsplash |
POWER / RATINGS
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 46 in. |
| Length | 30.5 in. |
| Weight | 118 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 51 in. |
| Shipping Length | 35.5 in. |
| Shipping Weight | 158 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 158 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 272.53 lbs. |
| Total of Cubes | 21.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 272.53 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











