7.4 cu. ft. Capacity Smart aluminized alloy drum Electric Dryer with HE Sensor Dry - GTD75ECPLDG
7.4 cu. ft. Capacity Smart aluminized alloy drum Electric Dryer with HE Sensor Dry
Model: GTD75ECPLDG






















Product Video

7.4 cu. ft. Capacity Smart aluminized alloy drum Electric Dryer with HE Sensor Dry
Model: GTD75ECPLDG
Key Features
WiFi powered by SmartHQā¢
ENERGY STARĀ® qualified
Steam Select
Sensor Dry
Up to 120 ft. venting capability
Extended Tumble
My Cycle Settings
Damp Alert
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
WiFi powered by SmartHQā¢
Control and monitor your laundry from anywhere with a smart device
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Steam Select
For the best results, customize your cycle by specifying the number of garments needing to be steamed
Sensor Dry
Takes the guesswork out of drying times by sensing the moisture in the drum and drying accordingly
Up to 120 ft. venting capability
Provides flexible installation
Extended Tumble
Tumble clothes without heat to help prevent creasing and wrinkling
My Cycle Settings
Dry clothes with the settings you prefer on any cycle, rather than the defaults, and store your settings for later use
Damp Alert
Alerts you when clothes are the ideal dampness for ironing, for perfectly wrinkle-free results
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 48 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 125.1 lb |
| Height to Top of Case | 40.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 53 in |
| Net Weight | 111 lb |
| Overall Depth | 30 1/2 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Drum Type | Aluminized Alloy |
| Air Fluff (no heat) | Yes |
| Easy Care Cycle | Casuals |
| Steam | Yes |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Speed Dry | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Adaptive Capabilities | Cycle Time |
| Energy Saving Option | Yes - eDry |
| Long Vent Capability | Up to 120 feet |
| Fuel Type | Electric |
| Additional Optional Cycles | Extended Tumble |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Product Type | Top Load Matching |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 14 |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| Specialty Cycles | Towels and Sheets |
| Style | Top-Loading |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Bulky Items |
| Additional Dryer Features | Extended Tumble |
| Casuals Cycle | Less Dry |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Cottons Cycle | More Dry |
| Delicates Cycle | More Dry |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Additional Dryer Features | Y-connector, short and long steam hoses included |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Indicator Lights |
| Additional Cycles | Towels/ Sheets |
| Cottons Cycle | Towels |
| Casuals Cycle | More Dry |
| Delicates Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Timed Dry | Warm Up |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | Damp Dry |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Additional Cycles | Antibacterial |
| Additional Cycles | Quick Fluff |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Cycles | Jeans |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Additional Cycles | Steam Dewrinkle |
| Additional Cycles | Steam Refresh |
| Additional Dryer Features | My Cycle |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Additional Dryer Features | Glass Door |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Dryer Features | Lint Filter with Reminder |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Casuals Cycle | Cool Down |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Cottons Cycle | Optimum Dry |
| Cottons Cycle | Less Dry |
| Delicates Cycle | Less Dry |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | Damp Dry Signal |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Specialty Cycles | Anti-bacterial |
| Timed Dry | 90 Minutes |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.4 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | Diamond Gray |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 48 in. |
| Length | 30.5 in. |
| Weight | 111 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 53 in. |
| Shipping Length | 35.5 in. |
| Shipping Weight | 151 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 151 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 284.37 lbs. |
| Total of Cubes | 22.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 284.37 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










