Long Vent 7.8 cu. ft. capacity electric dryer - GTDL740EDWW
Long Vent 7.8 cu. ft. capacity electric dryer
Model: GTDL740EDWW











Long Vent 7.8 cu. ft. capacity electric dryer
Model: GTDL740EDWW
Key Features
Up to 150 ft. venting capability
Sensor Dry
5 heat selections
eMonitor
eDry option
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Up to 150 ft. venting capability
Provides flexible installation
Sensor Dry
Keep your clothes looking and feeling their best. Dual thermistors continually monitor temperature with a sensor bar that measures moisture to prevent over-drying
5 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
eMonitor
Get the energy-saving insight you need to reduce your utility bills with an electronic readout that shows the efficiency level of each load
eDry option
Save up to 10% on energy costs without sacrificing drying performance, thanks to this option that reduces temperatures on select cycles
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 140 lb |
| Depth with Door Open 90° | 55.25 in |
| Net Weight | 126 lb |
| Overall Depth | 31.90 in |
| Overall Height | 44 1/2 in |
FEATURES
| Drum Type | Painted Steel |
| Control Type | LED |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
| Wrinkle Care Cycle | Extended Tumble |
| Speed Dry | Yes |
| Dryness Levels | More Dry |
| Adaptive Capabilities | Yes |
| Dryer Control Features | On/Off End-of-Cycle Signal |
| Long Vent Capability | Up to 150 feet |
| Energy Saving Option | Yes - eDry and eMonitor |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Cottons Cycle | Yes |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | 12 |
| Delicates Cycle | Yes |
| Specialty Cycles | Towels/Sheets |
| Timed Dry | Yes |
| Style | Top-Loading |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Dryer Features | LED Drum Light |
| Additional Dryer Features | Extended Vent Capacity |
| Control Type | Electronic |
| Dryer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Indicator Lights |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Delay Dry up to 9 hours |
| Dryer Control Features | Clean Lint Filter Reminder Light |
| Dryness Levels | Damp |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Dry |
| Easy Care Cycle | Casuals |
| Specialty Cycles | Quick Dry |
| Specialty Cycles | Casuals/Permanent Press |
| Specialty Cycles | Delicates |
| Specialty Cycles | Jeans |
| Specialty Cycles | Cottons |
| Specialty Cycles | Normal/Mixed Loads |
| Specialty Cycles | Bulky Items |
| Specialty Cycles | Quick Fluff |
| Specialty Cycles | Dewrinkle |
| Specialty Cycles | Timed Dry |
| Timed Dry | 1-99 minutes |
ACCESSORIES
| Optional Dryer Rack Accessory | WE1M1038 |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 31.9 in. |
| Weight | 126 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 36.9 in. |
| Shipping Weight | 166 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 166 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23 ft³ |
| Dimensional Weight | 285.95 lbs. |
| Total of Cubes | 23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 285.95 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










