7.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer with HE SensorDry - GTDP520EDWW
7.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer with HE SensorDry
Model: GTDP520EDWW










7.0 cu. ft. capacity Dura Drum electric dryer with HE SensorDry
Model: GTDP520EDWW
Key Features
Dura Drum interior
Sensor Dry
Rotary electronic controls with cycle status lights
Energy Saver cycle
5 heat selections
Quick Fluff
Variable end-of-cycle signal
Delicate cycle
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
Sensor Dry
Keep your clothes looking and feeling their best. Dual thermistors continually monitor temperature with a sensor bar that measures moisture to prevent over-drying
Rotary electronic controls with cycle status lights
Know the progress of the wash cycle with just a quick glance
Energy Saver cycle
Reduces dry temperatures on select cycles
5 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Quick Fluff
Delivers ready-to-go results in minutes without heat
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Delicate cycle
Helps protect delicate fabrics
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 125 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Electronic |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Easy Care Cycle | Sensor |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dual Thermistors | Thermostat |
| Adaptive Capabilities | Cycle Time |
| Dryer Control Features | LED Cycle Status Indicator Lights |
| Energy Saving Option | Yes - eDry |
| Additional Cycles | Towels/ Sheets |
| Fuel Type | Electric |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Cottons Cycle | Sensor |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 8 |
| Delicates Cycle | Sensor |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes |
| QuietDrum™ | Yes |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Heat Selections | 5 |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Additional Cycles | Damp Dry |
| Additional Cycles | Mixed Load |
| Additional Cycles | Quick Fluff |
| Additional Cycles | Extended Tumble |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Dryer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | Delay Start - 8 hour |
| Dryer Control Features | Damp Dry Signal |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Timed Dry | De-Wrinkle |
| Timed Dry | Damp Dry |
| Timed Dry | 60 Minutes |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
ACCESSORIES
| Optional Dryer Rack Accessory | WE1M396 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year drum/main electronic control panel |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










