Long Vent 7.0 cu. ft. capacity Dura Drum gas dryer - GTV21GSSJWW
Long Vent 7.0 cu. ft. capacity Dura Drum gas dryer
Model: GTV21GSSJWW










Long Vent 7.0 cu. ft. capacity Dura Drum gas dryer
Model: GTV21GSSJWW
Key Features
Up to 150 ft. venting capability
Dura Drum interior
4 heat selections
Wrinkle Care extended tumble
Dewrinkle
Variable end-of-cycle signal
Auto Dry
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Up to 150 ft. venting capability
150 ft. equivalent venting provides flexible installation
Dura Drum interior
Provides long-lasting dependability
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
Wrinkle Care extended tumble
Reduces wrinkling and creasing
Dewrinkle
Reduces creasing and wrinkling
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Auto Dry
Monitors air temperature to set dry times
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 117 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 51.75 in |
| Net Weight | 105 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
| Total of Cubes | 18.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.47 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Long Vent Capability | Up to 150 feet |
| Fuel Type | Gas |
| Temperature Options | Regular/Medium/Low/Air Fluff (No Heat) |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 9 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Cottons Cycle | Less Dry |
| Easy Care Cycle | Cool Down |
| Timed Dry | Damp Dry |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Easy Care Cycle | Permanent Press |
| Cottons Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Timed Dry | Quick Fluff (no heat) |
| Additional Cycles | Damp Dry |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Extended Vent Capacity |
| Cottons Cycle | Auto |
| Cottons Cycle | More Dry |
| Cottons Cycle | Optimum Dry |
| Easy Care Cycle | Auto |
| Easy Care Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Easy Care Cycle | More Dry |
| Easy Care Cycle | Less Dry |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Timed Dry | De-Wrinkle |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 240V,5600W,24A,60Hz or 208V,4400W,22A,60Hz |
ACCESSORIES
| Optional Dryer Rack Accessory | WE1M396 |
| LP Conversion Kit | WE25X0217 (sold separately) |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










