$229.00
Laundry 7" RightHeight Riser - GFR0728PWGN
$229.00
Key Features
Convenient 7" Height
Convenient 7” Height
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Convenient 7" Height
This riser increases the height of your washer or dryer by 7 inches, making it easier to load and unload laundry and allowing you to use the top as a folding surface
Convenient 7” Height
This riser increases the height of your washer or dryer by 7 inches, making it easier to load and unload laundry and allowing you to use the top as a folding surface
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 7 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 30 lb |
| Net Weight | 29.5 lb |
| Overall Depth | 28 7/16 in |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
APPEARANCE
| Color Appearance | Jade Green |
| Installation | Compatible with PFW955, PFD95 |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 7 in. |
| Length | 28.44 in. |
| Weight | 29.5 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 12 in. |
| Shipping Length | 33.44 in. |
| Shipping Weight | 69.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 69.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.23 ft³ |
| Dimensional Weight | 40.1 lbs. |
| Total of Cubes | 3.23 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 40.1 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.
















