WASHER/DRYER ANTI-VIBRATION PADS - WX17X10001CA
WASHER/DRYER ANTI-VIBRATION PADS
Model: WX17X10001CA










Product Video

WASHER/DRYER ANTI-VIBRATION PADS
Model: WX17X10001CA
Key Features
Bring peace and quiet to the laundry room with pads that help reduce washer/dryer noise and vibrations without scratching floors
Contains 4 pads
For use with most major brands
Easy WX17X10001CA installation
REDUCES NOISE – Absorbs vibrations to minimize noise and provide a quieter laundry experience.
ENHANCES STABILITY – Keeps your washing machine stable during cycles, preventing excessive movement.
DURABLE MATERIALS – Made with high-quality materials for long-lasting performance.
EASY INSTALLATION – Simple to place under the washing machine for quick and hassle-free setup.
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Bring peace and quiet to the laundry room with pads that help reduce washer/dryer noise and vibrations without scratching floors
Contains 4 pads
For use with most major brands
Easy WX17X10001CA installation
Demo use of universal anti-vibration pads
REDUCES NOISE – Absorbs vibrations to minimize noise and provide a quieter laundry experience.
ENHANCES STABILITY – Keeps your washing machine stable during cycles, preventing excessive movement.
DURABLE MATERIALS – Made with high-quality materials for long-lasting performance.
EASY INSTALLATION – Simple to place under the washing machine for quick and hassle-free setup.
GENUINE OEM PART – Designed by GE Appliances for perfect compatibility with your washing machine.
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 3.13 in. |
| Height | 1.25 in. |
| Length | 3.13 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 8.13 in. |
| Shipping Height | 6.25 in. |
| Shipping Length | 8.13 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.07 lbs. |
| Total of Cubes | 0.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.07 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 2.35 lb |
| Overall Depth | 3 1/8 in |
| Overall Height | 1 1/4 in |
| Overall Width | 3 1/8 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










