Laundry Front Load Pedestal - SBSD137HWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Laundry Front Load Pedestal
Model: SBSD137HWW





















+11more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Laundry Front Load Pedestal
Model: SBSD137HWW
Key Features
Genuine Part from GE Appliances
Check Your Model Number to Confirm Compatibility
Includes a One-Year Limited Warranty
Description
13 3/8 H x 27 W x 28 3/4 D
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Specifications
Features
Genuine Part from GE Appliances
Check Your Model Number to Confirm Compatibility
Includes a One-Year Limited Warranty
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 50 lb |
| Net Weight | 43 lb |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 13 3/8 in |
FEATURES
| Recommended | GE 13 in Frontload Storage Pedestal |
| Storage Drawer | Yes |
| Drawer Rollers | Stainless Steel Ball Bearings |
| Adjustable Divider | Yes |
| Spill Resistant | Yes |
APPEARANCE
| Color Matched Liner | Yes |
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 13.38 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 43 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 18.38 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 83 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 83 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.01 ft³ |
| Dimensional Weight | 74.69 lbs. |
| Total of Cubes | 6.01 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 74.69 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










