Unitized Spacemaker 3.8 cu. ft. Capacity Washer with Stainless Steel Basket and 5.9 cu. ft. Capacity Gas Dryer - XUD27GSSMWW
Unitized Spacemaker 3.8 cu. ft. Capacity Washer with Stainless Steel Basket and 5.9 cu. ft. Capacity Gas Dryer
Model: XUD27GSSMWW

Unitized Spacemaker 3.8 cu. ft. Capacity Washer with Stainless Steel Basket and 5.9 cu. ft. Capacity Gas Dryer
Model: XUD27GSSMWW
Key Features
Rotary- electromechanical controls (dryer)
11 wash cycles
6 wash / rinse temperatures
1 wash / spin speed combination
Auto-load sensing with 4 water levels
Rotary-electronic controls (washer)
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Rotary- electromechanical controls (dryer)
Allow fast, easy cycle selection
11 wash cycles
Cycles are designed to specifically handle various fabrics and soils
6 wash / rinse temperatures
Select the right temperature for ideal wash results
1 wash / spin speed combination
Speeds are matched to fabric type for great clothes care
Auto-load sensing with 4 water levels
Washer will automatically measure the load size and add just the right amount of water, or choose your own
Rotary-electronic controls (washer)
Simplify cycle selection
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 30.875 in |
| Overall Width | 26.75 in |
| Overall Height | 75.875 in |
| Net Weight | 251 lb |
| Door Open Height | 54 in |
| Door Width | 22 in |
| Approximate Shipping Weight | 400 lb |
| Cabinet Width | 27 in |
| Depth with Door Open 90° | 47.5 in |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 251 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 80.88 in. |
| Shipping Length | 35.88 in. |
| Shipping Weight | 400 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 400 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
POWER / RATINGS
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Ignition Type | Intermittent Ignition |
CAPACITY
| Washer Capacity | 3.8 cu ft |
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Dryer Capacity | 5.9 cu ft |
FEATURES
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Additional Cycles | Quick Fluff |
| Washer Options/Settings | Deep Rinse (select when using fabric softener) |
| Fuel Type | Gas |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Case Material | Steel |
| Additional Washer Features | Lid Latch |
| Drum Type | Dura Drum |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Right) |
| Timed Dry | 90 Minutes |
| Wash Mechanism | Single Action Agitator |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Wash/Spin Speed Combinations | 1 |
| Number of Cycles | 11 Washer/4 Dryer |
| Maximum Spin Speed | 800 RPM |
| Additional Dryer Features | Up-Front Lint Filter |
| Heat Selections | 4 |
| Product Type | Stacked Washer & Dryer Combo |
| Water Levels | Adaptive Fill + 4 levels |
| Washer Control Features | LED Indicators |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Easy Care Cycle | Casuals |
| Cottons Cycle | Less Dry |
| Delicates Cycle | Less Dry |
| Washer Cycles | Casuals |
FILTER
| App Filter - Agitator | Yes |
| App Filter - Capacity | Washer Medium (3.8-4.0 cu. ft.) |
| App Filter - Product Type | Stacked Washer & Dryer Combo |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25M74 (sold separately) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Crosley Appliances in Georgia.










