2.4 DOE cu. ft. Frontload Washer with Steam - GFW148SSLWW
2.4 DOE cu. ft. Frontload Washer with Steam
Model: GFW148SSLWW


















2.4 DOE cu. ft. Frontload Washer with Steam
Model: GFW148SSLWW
Key Features
Stainless steel basket
Steam
Electronic touch controls
14 wash cycles
1400 RPM spin speed
Inlet fill hoses included
Quick Wash
Internal water heater
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel basket
Long-lasting stainless steel finish resists rust and wonāt chip, peel or snag clothes
Steam
Penetrates deep into fabric fibers, loosening stains like tomato and grass, yet protecting your fabrics
Electronic touch controls
Enjoy easy operation and cleanability with streamlined controls
14 wash cycles
Multiple cycles are designed to specifically handle various fabrics and soils
1400 RPM spin speed
Fast spin speeds remove water efficiently and minimize dry time
Inlet fill hoses included
Quick Wash
Provides a quick wash for lightly soiled items that are needed in a hurry
Internal water heater
Increases wash temperature to reduce bacteria and provide better cleaning for the really tough stains
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Control Type | LED |
| Water Levels | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Additional Washer Features | Vibration Control |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Adaptive Capabilities | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Washer Cycles | Whites |
| Product Type | Front Load |
| Dispenser | Pretreat |
| Wash/Spin Speed Combinations | 5 |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Water Temp System | Auto Temp |
| Number of Cycles | 14 |
| Custom Cycles | Yes - My Cycle |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Style | Front-Loading |
| Additional Washer Features | Adjustable Leveling Legs |
| Additional Washer Features | Internal heater |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Control Type | Electronic |
| Control Type | Electronic Touch w/ LED Count Down |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Washer Control Features | Child Lock |
| Washer Control Features | Control Sounds On/Off |
| Washer Control Features | Delay Wash - Up to 24 hours |
| Washer Control Features | Cycle Countdown |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Washer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Washer Cycles | Normal |
| Washer Cycles | Heavy Duty |
| Washer Cycles | Towels |
| Washer Cycles | Casuals |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | Sanitize |
| Washer Cycles | Quick Wash |
| Washer Cycles | Delicates |
| Washer Cycles | Cold Wash |
| Washer Cycles | Stain Wash with Steam |
| Washer Cycles | Casuals with Steam |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | Tub Clean |
| Washer Cycles | PreWash |
| Washer Options/Settings | Delay Wash |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 2.4 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 183 lb |
| Depth with Door Open 90° | 42.8125 in |
| Net Weight | 166 lb |
| Overall Depth | 25 5/8 in |
| Overall Height | 33 1/4 in |
| Overall Width | 23 7/16 in |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | Chrome Pocket Handle Door |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| Fill Hose | Included |
| Optional Stacking Kit | GFA24KITL (sold separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
| Quiet Package | 58 dBA |
Dimensions & Weight
| Width | 23.44 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 25.63 in. |
| Weight | 166 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.44 in. |
| Shipping Height | 38.25 in. |
| Shipping Length | 30.63 in. |
| Shipping Weight | 206 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 206 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 143.67 lbs. |
| Total of Cubes | 11.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 143.67 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










