4.5 cu. ft. Capacity Front Load Washer - GFW430SSMWW
4.5 cu. ft. Capacity Front Load Washer
Model: GFW430SSMWW














Product Video

4.5 cu. ft. Capacity Front Load Washer
Model: GFW430SSMWW
Key Features
Extended Tumble
Sanitize with Oxi
Bulky/Bedding cycle
My Cycle
Adaptive Vibration Control
Time Saver
ENERGY STARĀ® qualified
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Extended Tumble
Freshly tumbles your garments periodically for up to 8 hours when unable to move clothing to the dryer right away
Sanitize with Oxi
Remove 99.9% of bacteria with a dedicated cycle that uses an Oxi additive to boost your detergentās cleaning power, while keeping fabrics looking and feeling their best
Bulky/Bedding cycle
Washes larger items, such as comforters, blankets and jackets
My Cycle
Create your favorite cycles for your specific clothes-care needs
Adaptive Vibration Control
Considers floor type and location of washer in the home to adapt and optimize spin patterns, reducing vibration and sound
Time Saver
When you need to get a full load of clothes clean in only 37 minutes
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
ADA Compliant
CEE Tier I
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 249 lb |
| Depth with Door Open 90° | 50.875 in |
| Net Weight | 245 lb |
| Overall Depth | 33 1/2 in |
| Overall Height | 39 3/4 in |
FEATURES
| Vibration Control | Yes |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Water Levels | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Washer Options/Settings | Tumble Care |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Whites Cycle | Whites/Heavy Duty |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Washer Cycles | Whites |
| Pedestal | Optional |
| Product Type | Stackable |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Water Temp System | PerfecTemp Deluxe |
| Spin Speeds | 5 |
| Number of Cycles | 10 |
| Custom Cycles | Yes - My Cycle |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Specialty Cycles | Time Saver |
| Style | Front-Loading |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Product Type | Front Load |
| Specialty Cycles | Extended Tumble |
| Washer Control Features | Cycle Status Lights |
| Washer Control Features | Control Lock |
| Washer Control Features | Add Garment |
| Washer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Washer Cycles | Colors/Normals |
| Washer Cycles | Sanitize |
| Washer Cycles | Delicates/Hand Wash |
| Washer Cycles | Quick Wash |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | Bulky/Bedding |
| Washer Cycles | Towels & Sheets |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | Basket Clean |
| Washer Cycles | Sanitize with Oxi |
| Washer Cycles | PreSoak |
| Washer Options/Settings | Delay Wash |
| Washer Options/Settings | Stain Wash |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Washer Options/Settings | 2nd Rinse |
| Washer Options/Settings | Time Saver |
| Washer Options/Settings | My Cycle |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel - Tilted |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.5 cu ft |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Handle | White Pocket Handle Door |
| Color Appearance | White on White |
ACCESSORIES
| Fill Hose | WH41X10207 (sold separately) |
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
| Optional Pedestal Accessory | SBSD137HWW (Sold Separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 33.5 in. |
| Weight | 245 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 38.5 in. |
| Shipping Weight | 285 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 285 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.66 lbs. |
| Total of Cubes | 20.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.66 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










