4.1 DOE cu. ft. stainless steel capacity frontload washer - GFWH2405LMV
4.1 DOE cu. ft. stainless steel capacity frontload washer
Model: GFWH2405LMV











4.1 DOE cu. ft. stainless steel capacity frontload washer
Model: GFWH2405LMV
Key Features
ENERGY STAR qualified and CEE Tier III
Adaptive Vibration Control (AVC)
eWash Cold Wash Technology
1200 RPM spin speed
Stain Wash cycle
Speed Wash
Adaptive fill
Rinse and spin
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
ENERGY STAR qualified and CEE Tier III
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Adaptive Vibration Control (AVC)
Laundry room on the second floor? No problem! AVC adapts and optimizes spin patterns reducing vibration and sound no matter where your laundry room is located
eWash Cold Wash Technology
Energy-saving option uses a cold water wash on select cycles without sacrificing performance
1200 RPM spin speed
Fast spin speeds remove water efficiently and minimize dry time
Stain Wash cycle
Special cycle is designed to fight tough stains and provide a deep, thorough clean
Speed Wash
Provides a quick wash for lightly soiled items that are needed in a hurry
Adaptive fill
Washer will automatically measure the load size and add just the right amount of water
Rinse and spin
A fast, convenient way to remove odors and residue from items like swimsuits and towels
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier III
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
ADA Compliant
CEE Tier III
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 34 in |
| Approximate Shipping Weight | 249 lb |
| Net Weight | 245 lb |
| Overall Height | 40 1/2 in |
FEATURES
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Water Levels | Automatic |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Additional Washer Features | Hydro Motion |
| Whites Cycle | Whites/Heavy Duty |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Adaptive Capabilities | Load Size |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Energy Saving Option | Yes - eWash Cold Wash Technology |
| Washer Cycles | Stain Wash |
| Handwash Cycle | Yes |
| Product Type | Front Load |
| Dispenser | Pretreat |
| Maximum Spin Speed | 1200 RPM |
| Water Temp System | PerfecTemp Deluxe |
| Delicates Cycle | Yes |
| Custom Cycles | 1 |
| Colors Cycle | Colors/Normal |
| Number of Cycles | 11 |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 with Sanitize |
| Specialty Cycles | Basket Clean |
| Style | Front-Loading |
| Adaptive Vibration Control⢠| Yes |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Fill |
| Additional Washer Features | Hydro Heater |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Washer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Washer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Washer Control Features | Delay Start - Up to 24 hours |
| Washer Control Features | Child Lock |
| Washer Cycles | Drain + Spin |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Washer Cycles | 2nd Rinse |
| Washer Cycles | PreWash |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel - Tilted |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.1 cu ft |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Handle | TrueGrip⢠|
| Color Appearance | Vermillion Red |
| Handle | Dark Chrome |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
ACCESSORIES
| Optional Pedestal Accessory | SPSD157JMV (Sold Separately) |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 40.5 in. |
| Length | 34 in. |
| Weight | 245 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 45.5 in. |
| Shipping Length | 39 in. |
| Shipping Weight | 285 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 285 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 267.47 lbs. |
| Total of Cubes | 21.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 267.47 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










