4.5 DOE cu. ft. capacity RightHeight Design Front Load washer - GFWR2700HWW
4.5 DOE cu. ft. capacity RightHeight Design Front Load washer
Model: GFWR2700HWW


















Product Video

4.5 DOE cu. ft. capacity RightHeight Design Front Load washer
Model: GFWR2700HWW
Key Features
RightHeight⢠Design built-in pedestal
Stain Removal Guide
Steam Assist
Adaptive Vibration Control
Precision Dispense
Power Clean
NSFĀ® Sanitize cycle
NSFĀ® Allergen cycle
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
RightHeight⢠Design built-in pedestal
Comfortably load and unload clothes, and use the top as a folding surface, with this factory-installed pedestal
Stain Removal Guide
Clean 5 of the most common stains with preprogrammed settings that modify any cycle to help remove blood, tomato, wine, dirt and grass
Steam Assist
Penetrates deep into fabric fibers, loosening stains like tomato and grass, yet protects your fabrics
Adaptive Vibration Control
Considers floor type and location of washer in the home to adapt and optimize spin patterns, reducing vibration and sound
Precision Dispense
Great cleaning performance is enhanced with a dispenser that distributes fresh detergent multiple times throughout the wash
Power Clean
Effectively clean heavily soiled fabrics with this cycle that uses a built-in soak time, extended wash times and more vigorous wash action
NSFĀ® Sanitize cycle
Feel comfort knowing clothes are sanitized and 99.9% of bacteria has been removed thanks to an internal water heater that boosts the water temperature *Certified by NSF Protocol P172 Sanitation Performance of Residential Clothes Washers
NSFĀ® Allergen cycle
Remove up to 99% of pet dander and dust mite allergens* with this cleaning cycle that reaches 131°F *Meets NSF Protocol P351
Active wear wash cycle
Finding the right setting for workout clothes is no sweat thanks to a cycle designed specifically for cleaning performance fabrics
No-slip grip
Easily select settings and start cycles with wet or soapy hands thanks to a dial designed with a rubber exterior for a more reliable grip
Certifications
ADA Compliant
CEE Tier II
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Most Energy Efficient
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 47 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 295 lb |
| Net Weight | 279 lb |
| Depth with Door Open 90° | 52 in |
| Overall Depth | 34.40 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 34.4 in. |
| Weight | 279 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 39.4 in. |
| Shipping Weight | 319 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 319 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 26.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 325.69 lbs. |
| Total of Cubes | 26.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 325.69 lbs. |
APPEARANCE
| Control Panel Lens | Metallic Carbon |
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | Chrome Pocket Handle Door |
| Color Appearance | White |
| Installation | Undercounter |
| Trim/Accents | Chrome Knob with Rubber Grip |
| Installation | Side-by-Side |
| Trim/Accents | Chrome Accents |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Motor Speeds | Variable |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| Washer Options/Settings | Extra Rinse - 2 rinses |
| Stain Removal Guide | Yes |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Pedestal | RightHeight⢠Design Built-in |
| Maximum Spin Speed | 1250 RPM |
| Number of Cycles | 12 |
| Delicates Cycle | Delicates/Hand Wash |
| Custom Cycles | Yes - My Cycle |
| Colors Cycle | Normals/Mixed Loads |
| Product Type | Front Load |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 with Sanitize |
| Vibration Control | Yes |
| Water Levels | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Steam Assist | Yes |
| Style | Front-Loading |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Whites Cycle | Whites/Heavy Duty |
| Adaptive Capabilities | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Wash/Spin Speed Combinations | 9 |
| Water Temp System | Auto Temp |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Energy Saving Option | Yes - eWash Cold Wash Technology and eMonitor |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Specialty Cycles | Pre-Wash |
| Washer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Washer Cycles | Basket Clean |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Washer Control Features | LED Indicators |
| Dispenser | Pretreat |
| Specialty Cycles | Stain Removal Guide |
| Additional Washer Features | Leveling Legs |
| Washer Cycles | Whites |
| Additional Washer Features | Internal heater |
| Additional Washer Features | Hydro Motion |
| Additional Washer Features | Advanced Vibration Control |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Specialty Cycles | Extra RInse |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Washer Control Features | Control Lock |
| Washer Control Features | Add Garment |
| Washer Control Features | Automatic Temperature Control |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Washer Cycles | Normals/Mixed Loads |
| Washer Cycles | NSF Sanitize |
| Washer Cycles | Delicates/Hand Wash |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | NSF Allergen |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | Power Clean |
| Washer Cycles | Towels & Sheets |
| Washer Cycles | Bulky/Bedding |
| Washer Options/Settings | Delay Wash up to 24 hours |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel - Tilted |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.5 cu ft |
ACCESSORIES
| Fill Hose | WH41X10207 (sold separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










