4.8 DOE cu. ft. capacity Front Load washer - GHWS3605FRR
4.8 DOE cu. ft. capacity Front Load washer
Model: GHWS3605FRR












4.8 DOE cu. ft. capacity Front Load washer
Model: GHWS3605FRR
Key Features
Stain Removal Guide
Steam Assist
Adaptive Vibration Control
Max Rinse
Single Item cycle
Precision Dispense
Power Clean
PreSoak
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stain Removal Guide
Clean 5 of the most common stains with preprogrammed settings that modify any cycle to help remove blood, tomato, wine, dirt and grass
Steam Assist
Penetrates deep into fabric fibers, loosening stains like tomato and grass, yet protects your fabrics
Adaptive Vibration Control
Enjoy more peace and quiet thanks to heavy-duty springs, vibration dampeners and a balance ring infused with counterweight bearings designed to offset out-of-balance loads
Max Rinse
Enjoy the maximum level of rinsing action with the industry's only third fresh-water rinse and spin
Single Item cycle
Enjoy the convenience of washing a small load or bulky blanket with this unique cycle that manages out-of-balance loads and saves water, energy and time compared to any other cycle with single item
Precision Dispense
Great cleaning performance is enhanced with a dispenser that distributes fresh detergent multiple times throughout the wash
Power Clean
Effectively clean heavily soiled fabrics with this cycle that uses a built-in soak time, extended wash times and more vigorous wash action
PreSoak
Conveniently soak clothes in the washer by specifying soak time in 30-min. incrementsāup to 8 hoursābefore the washer automatically starts the wash cycle
Sanitize cycle
Feel comfort knowing clothes are sanitized and 99.9% of bacteria has been removed thanks to an internal water heater that boosts the water temperature
Allergen cycle
Remove up to 99% of pet dander and dust mite allergens* with this cleaning cycle that reaches 131°F *Meets NSF Protocol P351
LED light
Find that last sock in the washer and dryer thanks to a bright, energy-efficient and long lasting LED light
Active wear wash cycle
Finding the right setting for workout clothes is no sweat thanks to a cycle designed specifically for cleaning performance fabrics
Certifications
ADA Compliant
CEE Tier III
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Most Energy Efficient
Specifications
FEATURES
| Style | Front-Loading |
| Water Temp System | PerfecTemp Deluxe |
| Washer Options/Settings | Max Rinse - 3 rinses |
| Stain Removal Guide | Yes |
| Steam Assist | Yes |
| Number of Cycles | 13 |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Colors Cycle | Normals/Mixed Loads |
| Product Type | Front Load |
| Whites Cycle | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1250 RPM |
| Water Levels | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Vibration Control | Yes |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Custom Cycles | Yes - 2 My Cycles |
| Washer Control Features | Add Garment |
| Washer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Washer Control Features | Automatic Temperature Control |
| Washer Control Features | Control Lock |
| Washer Control Features | Delay Start - Up to 24 hours |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Washer Control Features | LED Indicators |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Delicates Cycle | Delicates/Hand Wash |
| Specialty Cycles | Extra Rinse - 3 levels |
| Specialty Cycles | Pre-Wash |
| Specialty Cycles | PreSoak - up to 8 hours |
| Specialty Cycles | Stain Removal Guide |
| Washer Cycles | Active Wear |
| Washer Cycles | Bulky/Bedding |
| Washer Cycles | Delicates/Hand Wash |
| Washer Cycles | NSF Allergen |
| Washer Cycles | NSF Sanitize |
| Washer Cycles | Normals/Mixed Loads |
| Washer Cycles | Power Clean |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | Single Item |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Washer Cycles | Towels & Sheets |
| Washer Cycles | Whites |
| Adaptive Capabilities | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Dispenser | Pretreat |
| Additional Washer Features | Advanced Vibration Control |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Additional Washer Features | Hydro Motion |
| Additional Washer Features | Internal heater |
| Additional Washer Features | LED Basket Light |
| Additional Washer Features | Leveling Legs |
| Wash/Spin Speed Combinations | 5 |
| Energy Saving Option | Yes - eWash Cold Wash Technology and eMonitor |
| Washer Cycles | Basket Clean |
APPEARANCE
| Control Panel Lens | Metallic Black |
| Color Appearance | Ruby Red |
| Trim/Accents | Chrome Accents |
| Trim/Accents | Chrome Knob |
| Door Style | See-Thru Glass |
| Handle | Chrome Pocket Handle Door |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
ACCESSORIES
| Optional Stacking Kit | GEFLSTACK (sold separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFXP1308FRR (Sold Separately) |
| Fill Hose | WH41X10207 (sold separately) |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel - Tilted |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.8 cu ft |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.4 in. |
| Length | 34.4 in. |
| Weight | 243 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.4 in. |
| Shipping Length | 39.4 in. |
| Shipping Weight | 283 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 283 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 273.02 lbs. |
| Total of Cubes | 21.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 273.02 lbs. |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 259 lb |
| Net Weight | 243 lb |
| Overall Depth | 34.40 in |
| Overall Height | 39.40 in |
| Overall Width | 28 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










