3.6 IEC Cu. Ft. King-size Capacity Frontload Washer with Stainless Steel Basket - WBVH5100HWW
3.6 IEC Cu. Ft. King-size Capacity Frontload Washer with Stainless Steel Basket
Model: WBVH5100HWW















3.6 IEC Cu. Ft. King-size Capacity Frontload Washer with Stainless Steel Basket
Model: WBVH5100HWW
Key Features
ENERGY STARĀ® qualification
3.6 cu. ft. IEC king-size capacity
Rotary electronic controls with LED and adaptive logic
Five wash / spin speed combinations
Four wash / rinse temperatures
Quiet-By-Design
14 wash cycles
1000 RPM spin speed
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
ENERGY STARĀ® qualification
Means less energy waste and lower utility bills
3.6 cu. ft. IEC king-size capacity
Makes room for more items, such as a king-size comforter or 22 full-size bath towels
Rotary electronic controls with LED and adaptive logic
Makes it simple to select and monitor wash cycles
Five wash / spin speed combinations
Speeds are matched to fabric type for better clothes care
Four wash / rinse temperatures
Washer cleans at the exact temperature needed to remove dirt and reduce wear
Quiet-By-Design
Engineered for quiet operation
14 wash cycles
A variety of fabric-specific settings, from Extra-Heavy Cottons to Easy-Care Colors
1000 RPM spin speed
Extracts more water meaning less time in the dryer
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 248 lb |
| Net Weight | 232 lb |
| Overall Depth | 31 1/4 in |
| Overall Height | 41 1/2 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 41.5 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 232 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 46.5 in. |
| Shipping Length | 36.25 in. |
| Shipping Weight | 272 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 272 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 251.91 lbs. |
| Total of Cubes | 20.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 251.91 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Easy Care Cycle | Yes |
| Water Levels | Automatic |
| Additional Washer Features | Hydro Motion |
| Whites Cycle | Yes |
| Adaptive Capabilities | Load Size |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Handwash Cycle | Yes |
| Product Type | Front Load |
| Wash/Spin Speed Combinations | 5 |
| Maximum Spin Speed | 1000 RPM |
| Water Temp System | Perfect Temp |
| Number of Cycles | 14 |
| Colors Cycle | Yes |
| Wash/Rinse Temperatures | 4 |
| Style | Front-Loading |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Washer Control Features | Delay Start - Up to 10 hours |
| Washer Cycles | Drain + Spin |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Washer Cycles | Stain Wash |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Dispenser | Bleach |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Medium |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Washer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Washer Cycles | 2nd Rinse |
| Washer Cycles | Hydro Motion |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Washer Cycles | Speed Wash |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable (1000 RPM Max Spin Speed) |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.6 cu ft |
| Unit Capacity | King-size |
APPEARANCE
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Color Appearance | White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
ACCESSORIES
| Optional Pedestal Accessory | SBSD137HWW (Sold Separately) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










