2.2 cu. ft. Front Load Washer - WCVH4800KWW
2.2 cu. ft. Front Load Washer
Model: WCVH4800KWW

2.2 cu. ft. Front Load Washer
Model: WCVH4800KWW
Key Features
Stainless steel basket
Internal water heater
1400 RPM spin speed
5 wash/spin speed combinations
ENERGY STARĀ® qualified
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Stainless steel basket
Long-lasting stainless steel finish resists rust and wonāt chip, peel or snag clothes
Internal water heater
Increases wash temperature to reduce bacteria and provide better cleaning for the really tough stains
1400 RPM spin speed
Fast spin speeds remove water efficiently and minimize dry time
5 wash/spin speed combinations
Speeds are matched to fabric type for great clothes care
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier II
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 33.3125 in |
| Overall Width | 23.5 in |
| Overall Depth | 26.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Net Weight | 155 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 33.31 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 155 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 38.31 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 195 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 195 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 149.95 lbs. |
| Total of Cubes | 12.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 149.95 lbs. |
FEATURES
| Vibration Control | Yes |
| Easy Care Cycle | Wrinkle Free |
| Water Levels | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Whites Cycle | Yes |
| Adaptive Capabilities | Load-Sensing Adaptive Fill |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Handwash Cycle | Yes |
| Cottons Cycle | Yes |
| Product Type | Front Load |
| Wash/Spin Speed Combinations | 5 |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Water Temp System | Auto Temp |
| Number of Cycles | 10 |
| Delicates Cycle | Yes |
| Custom Cycles | Yes - My Cycle |
| Colors Cycle | Colors/Normal |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Wash/Rinse Temperatures | 5 with Sanitize |
| Style | Front-Loading |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Control Type | LED |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Timed Flow Through |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Washer Control Features | Cycle Countdown |
| Washer Cycles | Basket Clean |
FILTER
| App Filter - Overnight Dry | No |
| App Filter - Single Item Cycle | No |
| App Filter - Capacity | Washer Small (Under 3.7 cu. ft. and below) |
| App Filter - Steam | No |
| App Filter - Product Type | Washers Front Load |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Motor Speeds | Variable |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 2.2 cu ft |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru Glass |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| Handle | Chrome Pocket Handle Door |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| Fill Hose | Included |
| Optional Stacking Kit | GE24STACK (sold separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











