Extra-Large Frontload Washer with Stainless Steel Basket - WSXH208FWW
Extra-Large Frontload Washer with Stainless Steel Basket
Model: WSXH208FWW






Extra-Large Frontload Washer with Stainless Steel Basket
Model: WSXH208FWW
Key Features
ENERGY STARĀ® qualification
Adaptive water levels
Timed dispensers
Eight wash cycles
Adjustable end-of-cycle signal
Auto 2nd rinse
Rotary electromechanical controls
Quiet-By-Design
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
ENERGY STARĀ® qualification
Means less energy waste and lower utility bills
Adaptive water levels
Assure that no water is wasted
Timed dispensers
Automatically releases cleaning solution at just the right time, eliminating guesswork
Eight wash cycles
Convenient, preprogrammed settings for your everyday fabrics
Adjustable end-of-cycle signal
Alerts you when cycle is done, saving time between loads
Auto 2nd rinse
Helps to protect delicate fabrics and sensitive skin
Rotary electromechanical controls
Allow fast, easy cycle selection
Quiet-By-Design
Engineered for quiet operation
GE pedestal (model number FPDW1) available at additional cost
12" H x 27" W x 24-3/8" D; white
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 36 in |
| Approximate Shipping Weight | 225 lb |
| Net Weight | 213 lb |
| Overall Depth | 25 3/4 in |
| Overall Width | 26 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 213 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 30.75 in. |
| Shipping Weight | 253 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 253 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 178.4 lbs. |
| Total of Cubes | 14.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 178.4 lbs. |
FEATURES
| Easy Care Cycle | Medium Soil/Permanent Press |
| Water Levels | Automatic Adjustment |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Washer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Washer Cycles | PreWash |
| Product Type | Front Load |
| Wash/Spin Speed Combinations | Automatic Final Spin/Speed Selections |
| Number of Cycles | 8 |
| Delicates Cycle | Delicates/Ultra Care |
| Extra-Rinse Cycle/Auto Option | 2 |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Wash/Rinse Temperatures | 4 |
| Style | Front-Loading |
| Cottons Cycle | Regular Light Soil |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Dispenser | Bleach |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable (850 Max. Spin Speed) |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Unit Capacity | Extra-Large |
APPEARANCE
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side |
| Color Appearance | White on White |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Standard |
ACCESSORIES
| Optional Pedestal Accessory | FPDW1 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










