Spacemaker Portable Washer - WSKP2060WWH
Spacemaker Portable Washer
Model: WSKP2060WWH




Spacemaker Portable Washer
Model: WSKP2060WWH
Key Features
Multiple wash / spin speeds
Multiple wash cycles
Three wash / rinse temperatures
Four water levels
Bleach dispenser
Quiet pump
PermaTuf II basket
PermaTuf® II basket
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Multiple wash / spin speeds
Matches wash action to fabric type for better cleaning and clothes care
Multiple wash cycles
Delivers optimal cleaning results
Three wash / rinse temperatures
Offer better wash results and longer fabric life
Four water levels
Offers water and energy savings
Bleach dispenser
Automatically mixes bleach with wash water for proper bleaching action
Quiet pump
Recirculates wash water without making noise
PermaTuf II basket
Lasts for years and won't snag or tear delicate fabrics
PermaTuf® II basket
Lasts for years and won't snag or tear delicate fabrics
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Net Weight | 143 lb |
| Approximate Shipping Weight | 148 lb |
| Overall Height | 34 1/4 in |
| Overall Width | 22 1/4 in |
POWER / RATINGS
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
FEATURES
| Style | Top-Loading |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Stack Racks | DSR24RW (Optional) |
| Additional Washer Features | Roller Locks |
| Wash/Spin Speed Combinations | 2 |
| Number of Cycles | 6 |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Delicates Cycle | Yes |
| Water Levels | 4 |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Permanent Press Cycle | Medium Soil |
| Dispenser | Bleach |
| Additional Washer Features | Easy Roll Rollers |
| Additional Washer Features | Lint Filter |
| Additional Washer Features | Quiet Pump |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Permanent Press Cycle | Light Soil |
APPEARANCE
| Top Surface | 24" Granite Appearance |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Compact |
| Wash Basket Type | Polypropylene |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year transmission |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 22.25 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 143 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.25 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 183 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 183 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.58 lbs. |
| Total of Cubes | 10.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.58 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










