Spacemaker Stationary Washer with Stack Rack DSR24RTAD - WSKS2060TAB
Spacemaker Stationary Washer with Stack Rack DSR24RTAD
Model: WSKS2060TAB


Spacemaker Stationary Washer with Stack Rack DSR24RTAD
Model: WSKS2060TAB
Key Features
Almond model with black control panel
Washer features
2 wash / spin speeds
6 cycles: Regular (Heavy Soil, Medium Soil), Permanent Press (Medium Soil, Light Soil), Delicates and Spin Only
3 wash / rinse temperatures
4 water levels
DSR24RTWH - white or DSR24RTAD - almond
DSR24RT - metal rack allows the dryer to be stacked above the washer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Almond model with black control panel
Washer features
2 wash / spin speeds
6 cycles: Regular (Heavy Soil, Medium Soil), Permanent Press (Medium Soil, Light Soil), Delicates and Spin Only
3 wash / rinse temperatures
4 water levels
DSR24RTWH - white or DSR24RTAD - almond
DSR24RT - metal rack allows the dryer to be stacked above the washer
Stationary model
Unicouple connector quickly attaches to a faucet adaptor
Lint filter
Automatic cool down
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Net Weight | 143 lb |
| Approximate Shipping Weight | 148 lb |
| Overall Height | 34 1/4 in |
| Overall Width | 22 1/4 in |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 5-year transmission |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 22.25 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 143 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.25 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 183 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 183 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.58 lbs. |
| Total of Cubes | 10.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.58 lbs. |
POWER / RATINGS
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
FEATURES
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Stack Racks | DSR24RT (Optional) |
| Additional Washer Features | Lint Filter |
| Wash/Spin Speed Combinations | 2 |
| Number of Cycles | 6 |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Delicates Cycle | Yes |
| Water Levels | 4 |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Permanent Press Cycle | Medium Soil |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Dispenser | Bleach |
| Permanent Press Cycle | Light Soil |
| Washer Cycles | Automatic Cool Down |
CAPACITY
| Unit Capacity | Compact |
APPEARANCE
| Color Appearance | Almond |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










