Spacemaker Extra-Large Capacity Portable Washer with Stainless Steel Basket - WSLP1100DWW
Spacemaker Extra-Large Capacity Portable Washer with Stainless Steel Basket
Model: WSLP1100DWW




Spacemaker Extra-Large Capacity Portable Washer with Stainless Steel Basket
Model: WSLP1100DWW
Key Features
Electronic one-touch controls with LED read-out
10 wash cycles
One-touch loading sensing
One wash / spin speed
Four water levels
Three wash / rinse temperatures
Stainless steel basket
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Electronic one-touch controls with LED read-out
Simplify cycle selection and provide accurate cycle times
10 wash cycles
A setting for almost every load, from heavy cottons to delicate synthetics
One-touch loading sensing
Eliminates guesswork and helps reduce water waste
One wash / spin speed
Provides reliable cleaning performance for regular clothes
Four water levels
Offers water and energy savings
Three wash / rinse temperatures
Offer better wash results and longer fabric life
Stainless steel basket
It resists rust and won't chip, peel or snag clothes
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 26 in |
| Overall Height | 38 in |
| Net Weight | 106 lb |
| Approximate Shipping Weight | 117 lb |
| Overall Width | 23 5/8 in |
POWER / RATINGS
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
FEATURES
| Style | Top-Loading |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Additional Washer Features | Two Removable Lint Filters |
| Number of Cycles | 10 |
| Wash/Spin Speed Combinations | 1 |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Delicates Cycle | Yes |
| Water Levels | 4 |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Permanent Press Cycle | Medium Soil |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Additional Washer Features | Quiet Pump |
| Additional Washer Features | Roller Locks |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) |
| Dispenser | Bleach |
| Permanent Press Cycle | Light Soil |
| Washer Cycles | Automatic Cool Down |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra-Large |
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 38 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 106 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 43 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 146 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 146 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 167.92 lbs. |
| Total of Cubes | 13.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 167.92 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










