3.6 DOE cu. ft. stainless steel capacity washer - GRWN5150MWS
3.6 DOE cu. ft. stainless steel capacity washer
Model: GRWN5150MWS








3.6 DOE cu. ft. stainless steel capacity washer
Model: GRWN5150MWS
Key Features
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Precise Fill
5 wash/spin speed combinations
700 RPM spin speed
Rotary electronic controls with cycle status lights
6 wash / rinse temperatures
Prewash cycle
Speed Wash
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
ENERGY STAR qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Precise Fill
Washer will automatically measure the load size and add just the right amount of water
5 wash/spin speed combinations
Speeds are matched to fabric type for great clothes care
700 RPM spin speed
Fast spin speeds remove water efficiently and minimize dry time
Rotary electronic controls with cycle status lights
Make it easy to select and monitor wash cycles
6 wash / rinse temperatures
Select the right temperature for ideal wash results
Prewash cycle
Allows clothing additional time to soak and agitate to help remove stubborn stains
Speed Wash
Provides a quick wash for lightly soiled items that are needed in a hurry
Quiet-By-Design
Special insulating materials help muffle operating noise
ENERGY STAR qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier II
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier I
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier II
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 155 lb |
| Net Weight | 145 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
FEATURES
| Wash Mechanism | Infusor |
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Easy Care Cycle | Medium Soil |
| Water Levels | Variable |
| Washer Options/Settings | Fabric Softener/ 2nd Rinse |
| Additional Washer Features | Galvanized Steel Cabinet |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Fill |
| Rain Shower System | Yes |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Cottons Cycle | Medium Soil |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | 5 |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Water Temp System | Perfect Temp |
| Casuals Cycle | Medium Soil |
| Number of Cycles | Multiple |
| Delicates Cycle | Yes |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Casuals Cycle | Heavy Soil |
| Casuals Cycle | Light Soil |
| Cottons Cycle | Extra Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Light Soil |
| Dispenser | Bleach |
| Easy Care Cycle | Heavy Soil |
| Washer Cycles | PreWash |
| Washer Cycles | Drain + Spin |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Washer Options/Settings | Fabric Softener |
| Washer Options/Settings | Extended Spin |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.6 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










