5.1 DOE cu. ft. capacity washer with SmartDispense Technology - GTW860SPJMC
5.1 DOE cu. ft. capacity washer with SmartDispense Technology
Model: GTW860SPJMC

























Product Video

5.1 DOE cu. ft. capacity washer with SmartDispense Technology
Model: GTW860SPJMC
Key Features
Sanitize with Oxi
Wash Action Waterfall
Stain Removal Guide
Soft-close glass lid
Quietpack
10-year warranty
ENERGY STAR Qualified
WiFi powered by SmartHQ
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Sanitize with Oxi
Remove 99.9% of bacteria with a dedicated cycle that uses an Oxi additive to boost your detergentās cleaning power, while keeping fabrics looking and feeling their best
Wash Action Waterfall
Loads receive thorough coverage with this waterfall that combines with a recirculation pump to move water and detergent through clothes
Stain Removal Guide
Clean 5 of the most common stains with preprogrammed settings that modify any cycle to help remove blood, tomato, wine, dirt and grass
Soft-close glass lid
Engineered to close gently every time
Quietpack
Enjoy a powerful clean that you wonāt hear thanks to noise-dampening material that holds in sound for a quieter cycle
10-year warranty
Rest assured knowing your washer is backed by a 10-year warranty
ENERGY STAR Qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
WiFi powered by SmartHQ
Check washer progress from your smartphone with an app that lets you monitor cycles and settings, download custom specialty cycles and receive alerts when clothes havenāt been removed
SmartDispense technology
The washer can hold about a two-month supply of detergent and fabric softener and automatically dispense the right amount for each load
Time Saver
An option that will reduce overall wash time on most cycles by at least 20% without sacrificing wash performance
LED washer basket light
Find every last sock with a bright LED light that effectively lights the wash basket
Clean Speak Communication System
Perfect drying performance is achievable thanks to the ability of the washer to communicate with the dryer to preset the dry cycle
ENERGY STAR qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
5.1 DOE Cu. Ft. Capacity Washer
Handles large-size items and family size loads
WiFi powered by SmartHQā¢
Check washer progress from your smartphone with an app that lets you monitor cycles and settings, download custom specialty cycles and receive alerts when clothes havenāt been removed
SmartDispense⢠technology
The washer can hold about a two-month supply of detergent and fabric softener and automatically dispense the right amount for each load
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier I
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
ENERGY STARĀ® Qualified
Most Comprehensive Stain Removal System Available
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Approximate Shipping Weight | 173.5 lb |
| Net Weight | 166 lb |
| Overall Height | 44 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 60 in |
FEATURES
| Wash Mechanism | Infusor |
| Control Type | Electronic |
| Water Levels | Precise Fill |
| Washer Options/Settings | Time Saver |
| Additional Washer Features | Vibration Control |
| Communication | with dryer |
| Stain Removal Guide | Yes |
| Recirculation Pump | Recirculation pump and spray nozzle |
| Washer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Washer Cycles | Whites |
| Dispenser | SmartDispense |
| Wash/Spin Speed Combinations | Variable |
| Maximum Spin Speed | 1000 RPM |
| Water Temp System | Perfect Temp |
| Number of Cycles | 13 |
| SmartDispense⢠Technology | Yes |
| WiFi Connect | Built-In |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Style | Top-Load High-Efficiency |
| Additional Washer Features | Leveling Legs |
| Additional Washer Features | LED Basket Light |
| Additional Washer Features | Soft Close Clear Glass Lid |
| Communication | Clean Speak |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Amazon Dash Replenishment |
| Dispenser | Bleach Timed Flow Through |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Dispenser | Detergent (Liquid/Powder) Flow Through |
| Energy Saving Option | Yes - eWash Cold Wash Technology and eMonitor |
| Washer Control Features | Delay Wash - Up to 9 hours |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Washer Control Features | Child Lock |
| Washer Control Features | My Settings |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Washer Cycles | Delicates |
| Washer Cycles | Dark Colors |
| Washer Cycles | Normal/Light Colors |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Washer Cycles | Drain + Spin |
| Washer Cycles | Towels & Sheets |
| Washer Cycles | Bulky Items |
| Washer Cycles | Heavy Duty |
| Washer Cycles | Basket Clean |
| Washer Cycles | Jeans |
| Washer Cycles | Sanitize with Oxi |
| Washer Options/Settings | Deep Rinse (select when using fabric softener) |
| Washer Options/Settings | Soak |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Washer Options/Settings | Pretreat/Bleach Dispense |
| Washer Options/Settings | Deep Clean |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 10-year motor |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.1 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet Pack |
APPEARANCE
| Color Appearance | Metallic Carbon |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 166 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 206 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 206 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 259.96 lbs. |
| Total of Cubes | 20.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 259.96 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










