3.9 DOE cu. ft. stainless steel capacity washer - GTWN5250DWW
3.9 DOE cu. ft. stainless steel capacity washer
Model: GTWN5250DWW













3.9 DOE cu. ft. stainless steel capacity washer
Model: GTWN5250DWW
Key Features
Rotary electronic controls with cycle status lights
Quiet agitator wash system
PreciseFill with the option of 4 water level selections
10 wash cycles
Bleach and fabric softener dispensers
700 RPM spin speed
ENERGY STARĀ® qualified
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Rotary electronic controls with cycle status lights
Know the progress of the wash cycle with just a quick glance
Quiet agitator wash system
Longer, slower travel provides gentle, thorough cleaning
PreciseFill with the option of 4 water level selections
Select your preferred load size for the desired water level or let the machine automatically sense the load and add the amount of water needed to ensure great cleaning results
10 wash cycles
Handle various fabrics and soils
Bleach and fabric softener dispensers
Automatically operate with wash cycle
700 RPM spin speed
Fast spin speeds remove water efficiently and minimize dry time
ENERGY STARĀ® qualified
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 160 lb |
| Net Weight | 150 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
FEATURES
| Wash Mechanism | Agitator |
| Control Type | LED |
| Water Levels | Precise Fill |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Washer Options/Settings | Fabric Softener |
| Permanent Press Cycle | Yes |
| Additional Washer Features | Lid Instructions |
| Rinse System | RainShower⢠System |
| Whites Cycle | Yes |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Adaptive Capabilities | PreciseFill Auto-Load Sensing |
| Rain Shower System | Yes |
| Energy Saving Option | Cold Care |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Handwash Cycle | Yes |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | Variable |
| Wash System | Quiet Agitator |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Water Temp System | Perfect Temp |
| Number of Cycles | 10 |
| Agitator Type | Dual-action agitator |
| Delicates Cycle | Yes |
| Colors Cycle | Yes |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Specialty Cycles | Towels and Sheets |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Additional Washer Features | Galvanized Steel Cabinet |
| Additional Washer Features | Leveling Legs |
| Control Type | Electronic |
| Dispenser | Bleach |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Light |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Specialty Cycles | Speed Wash |
| Specialty Cycles | Jeans |
| Specialty Cycles | Heavy Duty |
| Wash System | HydroWave⢠|
| Washer Control Features | Delay Start - 8 hour |
| Washer Control Features | End-of-Cycle Signal |
| Washer Cycles | Fabric Softener |
| Washer Cycles | Power Rinse |
| Washer Cycles | Extra Rinse |
| Washer Cycles | Drain + Spin |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Washer Options/Settings | Auto Soak |
| Water Levels | 4 |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.9 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Plus |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










