3.8 DOE cu. ft. washer with stainless steel basket - GTWN5650FWS
3.8 DOE cu. ft. washer with stainless steel basket
Model: GTWN5650FWS
















3.8 DOE cu. ft. washer with stainless steel basket
Model: GTWN5650FWS
Key Features
Optional deep rinse
HydroWave™ Quiet Agitator Wash System
LED electronic controls with cycle countdown display
eWash Cold Wash Technology
eMonitor
20 wash cycles
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Optional deep rinse
When selected, optional deep rinse cycle ensure clothes are rinsed of soap residue and fabric softener
HydroWave™ Quiet Agitator Wash System
Get great cleaning results with the agitator system that uses variable-speed technology to tailor the wash action to specific clothing types
LED electronic controls with cycle countdown display
Show exactly how much time is left for each cycle
eWash Cold Wash Technology
Energy-saving option uses a cold water wash on select cycles without sacrificing performance
eMonitor
Get the energy-saving insight you need to reduce your utility bills with an electronic readout that shows the efficiency level of each load
20 wash cycles
Handle various fabrics and soils
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 160 lb |
| Net Weight | 150 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Wash Mechanism | Agitator |
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Whites Cycle | Yes |
| Adaptive Capabilities | Adaptive Fill |
| Handwash Cycle | Yes |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | 5 |
| Wash System | HydroWave™ Quiet Agitator |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Water Temp System | Precise Temp Control |
| Number of Cycles | 20 |
| Agitator Type | Dual-action agitator |
| Delicates Cycle | Yes |
| Colors Cycle | Dark Colors |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Energy Saving Option | Yes - eWash Cold Wash Technology and eMonitor |
| Optional Soil Levels | Extra Light |
| Specialty Cycles | Jeans |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Washer Cycles | Heavy Duty |
| Washer Options/Settings | Auto Soak |
| Water Levels | Adaptive Fill |
| Water Levels | DeepFILL |
| Optional Soil Levels | Normal |
| Washer Options/Settings | Fabric Softener |
| Additional Washer Features | Galvanized Steel Cabinet |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Specialty Cycles | Towels and Sheets |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Dispenser | Bleach |
| Optional Soil Levels | Extra Heavy |
| Optional Soil Levels | Heavy |
| Optional Soil Levels | Medium |
| Optional Soil Levels | Light |
| Specialty Cycles | Basket Clean |
| Washer Control Features | Delay Start - Up to 12 hours |
| Washer Cycles | Rinse + Spin |
| Washer Cycles | Drain + Spin |
| Washer Options/Settings | 2nd Rinse |
| Water Levels | 5 |
POWER / RATINGS
| Motor Speeds | Variable |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.8 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










