5.0 DOE cu. ft. capacity washer with stainless steel basket and steam - GTWS8650DWS
5.0 DOE cu. ft. capacity washer with stainless steel basket and steam
Model: GTWS8650DWS


































Product Video

5.0 DOE cu. ft. capacity washer with stainless steel basket and steam
Model: GTWS8650DWS
Key Features
Wash Action Waterfall
SmartDispense technology
Steam Assist
Stain Removal Guide
Soft-close glass lid
LED washer basket light
Clean Speak Communication System
Internal water heater
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Wash Action Waterfall
Loads receive thorough coverage with this waterfall that combines with a recirculation pump to move water and detergent through clothes
SmartDispense technology
The washer can hold about a two-month supply of detergent and fabric softener and automatically dispense the right amount for each load
Steam Assist
Penetrates deep into fabric fibers, loosening stains like tomato and grass, yet protects your fabrics
Stain Removal Guide
Assists removing tough stains with preprogrammed settings that modify your cycle to treat the four most common stains
Soft-close glass lid
The convenience of hydraulic technology allows the lid to close gently every time
LED washer basket light
Find every last sock with a bright LED light that effectively lights the wash basket
Clean Speak Communication System
Perfect drying performance is achievable thanks to the ability of the washer to communicate with the dryer to preset the dry cycle
Internal water heater
Boosts water temperatures and helps achieve sanitization
Quietpack
Enjoy a powerful clean that you wonāt hear thanks to noise-dampening material that holds in sound for a quieter cycle
ENERGY STAR qualified and CEE Tier III
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Vibration Control
Quietly washes any-size load without vibration thanks to technology that optimizes spin pattern
SmartDispense⢠technology
The washer can hold about a two-month supply of detergent and fabric softener and automatically dispense the right amount for each load
ENERGY STARĀ® qualified and CEE Tier III
Meets or exceeds federal guidelines for energy efficiency for year-round energy and money savings
Certifications
CEE Tier III
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Most Comprehensive Stain Removal System Available
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Overall Depth | 29 in |
| Approximate Shipping Weight | 173 lb |
| Net Weight | 165 lb |
| Overall Height | 44 1/2 in |
FEATURES
| Wash Mechanism | Infusor |
| Control Type | Electronic |
| Washer Options/Settings | Soak |
| Additional Washer Features | Vibration Control |
| Communication | with dryer |
| Stain Removal Guide | Yes |
| Washer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Adaptive Capabilities | PreciseFill Auto-Load Sensing |
| Recirculation Pump | Yes |
| Washer Cycles | Whites |
| Steam Assist | Yes |
| Wash/Spin Speed Combinations | Variable |
| Dispenser | Fabric Softener Timed Flow Through |
| Maximum Spin Speed | 1000 RPM |
| Water Temp System | Perfect Temp |
| Number of Cycles | 13 |
| SmartDispense⢠Technology | Yes |
| Wash/Rinse Temperatures | 6 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Clear Glass Lid |
| Additional Washer Features | Leveling Legs |
| Additional Washer Features | Hydro Heater |
| Additional Washer Features | Basket Light |
| Dispenser | Bleach/Pretreat Timed Flow Through |
| Energy Saving Option | Yes - eWash Cold Wash Technology and eMonitor |
| Washer Control Features | Delay Wash - Up to 9 hours |
| Washer Control Features | LED Cycle Countdown |
| Washer Control Features | LED Cycle Status Lights |
| Washer Control Features | Child Lock |
| Washer Control Features | My Settings |
| Washer Cycles | Speed Wash |
| Washer Cycles | Delicates |
| Washer Cycles | Dark Colors |
| Washer Cycles | Normal/Light Colors |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Washer Cycles | Drain + Spin |
| Washer Cycles | Towels & Sheets |
| Washer Cycles | Bulky Items |
| Washer Cycles | Basket Clean |
| Washer Cycles | Jeans |
| Washer Cycles | Sanitize |
| Washer Cycles | Hand Wash |
| Washer Options/Settings | Fabric Softener |
| Washer Options/Settings | Extra Rinse |
| Washer Options/Settings | Pretreat/Bleach Dispense |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.0 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet Pack |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 165 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.91 ft³ |
| Dimensional Weight | 259.96 lbs. |
| Total of Cubes | 20.91 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 259.96 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










