2.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Washer - WBXR2090DWW
2.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Washer
Model: WBXR2090DWW




2.7 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Washer
Model: WBXR2090DWW
Key Features
Rotary electromechanical controls
Two pulsed wash / spin speed combinations
Nine wash cycles
Three water levels
FlexCare™ agitator
Quiet-By-Design
Auto balance suspension system
Steel drive transmission
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Rotary electromechanical controls
Allow fast, easy cycle selection
Two pulsed wash / spin speed combinations
Alternate between high and low speeds for better clothes care
Nine wash cycles
Convenient preprogrammed settings for everyday fabrics
Three water levels
Minimize water waste
FlexCare™ agitator
Provides gentle, yet effective washing action
Quiet-By-Design
Engineered for quiet operation
Auto balance suspension system
Handles the heaviest loads, without walking
Steel drive transmission
Provides smooth, quiet operation with all-metal gears
Three wash / rinse temperatures
Offer better wash results and longer fabric life
Color lid instructions
Offers easy-to-follow clothing care tips
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 152 lb |
| Net Weight | 142 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 142 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 182 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 182 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Rotary-Mechanical |
| Water Levels | 3 |
| Dark Colors | Heavy, Medium and Light Soil |
| Whites Cycle | Heavy, Medium and Light Soil |
| Wash/Spin Speed Combinations | 2 |
| Number of Cycles | 9 |
| Agitator Type | FlexCare™ |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Casuals Cycle | Light Soil (Pulsed) |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Casuals Cycle | Medium Soil (Pulsed) |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Casuals Cycle | Heavy Soil (Pulsed) |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Wash Basket Type | PermaTuf® II |
| Total Capacity (cubic feet) | 2.7 cu ft |
| Unit Capacity | Extra-Large |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










