3.5 Cu. Ft. King-Size Capacity Washer - WDRR2500KWW
3.5 Cu. Ft. King-Size Capacity Washer
Model: WDRR2500KWW






3.5 Cu. Ft. King-Size Capacity Washer
Model: WDRR2500KWW
Key Features
3.5 cu. ft. king-size stainless steel wash basket
Two pulsed spin speeds
14 wash cycles
3 wash / rinse temperatures
3 water levels
Rinse and spin
Bleach and fabric softener dispensers
630 RPM spin speed
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
3.5 cu. ft. king-size stainless steel wash basket
Washes more at once, which means fewer loads and less time spent doing laundry
Two pulsed spin speeds
Washer alternates between high and low speeds to provide better clothes care
14 wash cycles
Discover a variety of fabric-specific settings, from heavy cottons/whites to easy-care colors
3 wash / rinse temperatures
A variety of temperatures provide great wash results
3 water levels
Select water level based on load size
Rinse and spin
A fast, convenient way to remove odors and residue from items like swimsuits and towels
Bleach and fabric softener dispensers
Automatically operate with wash cycle
630 RPM spin speed
Fast spin speeds remove water efficiently and minimize dry times
Quiet-By-Design
Special insulating materials help muffle operating noise
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Net Weight | 137 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 137 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 177 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 177 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Water Levels | 3 |
| Dark Colors | Heavy/Medium/Light/Extra Light Soil |
| Whites Cycle | Heavy/Medium/Light/Extra Light Soil |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | 2-Pulsed |
| Maximum Spin Speed | 630 RPM |
| Number of Cycles | 14 |
| Agitator Type | Dual-action agitator |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Casuals Cycle | Light Soil (Pulsed) |
| Cottons Cycle | Regular Light Soil |
| Additional Washer Features | Steel Drive Transmission |
| Cottons Cycle | Whites |
| Casuals Cycle | Medium Soil (Pulsed) |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Additional Washer Features | Galvanized Steel Cabinet |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Casuals Cycle | Heavy Soil (Pulsed) |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Dispenser | Bleach |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.5 cu ft |
| Unit Capacity | King-size |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










