Super 3.2 Cu. Ft. Capacity Washer - WJSR2070BCC
Super 3.2 Cu. Ft. Capacity Washer
Model: WJSR2070BCC




Super 3.2 Cu. Ft. Capacity Washer
Model: WJSR2070BCC
Key Features
Multiple wash / spin speeds
Multiple wash cycles
Three wash / rinse temperatures
FlexCare agitator
Auto balance suspension system
Three water levels
PermaTuf II basket
FlexCare™ agitator
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Multiple wash / spin speeds
Matches wash action to fabric type for better cleaning and clothes care
Multiple wash cycles
Delivers optimal cleaning results
Three wash / rinse temperatures
Offer better wash results and longer fabric life
FlexCare agitator
Provides gentle, yet effective washing action
Auto balance suspension system
Handles the heaviest loads, without walking
Three water levels
Minimize water waste
PermaTuf II basket
Lasts for years and won't snag or tear delicate fabrics
FlexCare™ agitator
Provides gentle, yet effective washing action
PermaTuf® II basket
Lasts for years and won't snag or tear delicate fabrics
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 152 lb |
| Net Weight | 142 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
FEATURES
| Control Type | Rotary-Mechanical |
| Water Levels | 3 |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Whites Cycle | Yes |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Dispenser | Bleach |
| Wash/Spin Speed Combinations | 2 |
| Number of Cycles | 7 |
| Casuals Cycle | Medium Soil (Pulsed) |
| Agitator Type | FlexCare™ |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Style | Top-Loading |
| Casuals Cycle | Heavy Soil (Pulsed) |
| Casuals Cycle | Light Soil (Pulsed) |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Light Soil |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 115V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 20-year inner wash basket |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 10-year outer tub |
CAPACITY
| Wash Basket Type | PermaTuf® II |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.2 cu ft |
| Unit Capacity | Super |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 142 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 182 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 182 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










