3.5 Cu. Ft. King-Size Capacity Washer with Stainless Steel Basket - WWRE5240DWW
3.5 Cu. Ft. King-Size Capacity Washer with Stainless Steel Basket
Model: WWRE5240DWW








3.5 Cu. Ft. King-Size Capacity Washer with Stainless Steel Basket
Model: WWRE5240DWW
Key Features
Rotary electronic controls with cycle status lights
Five wash / spin speed combinations
24 wash cycles
Bleach and fabric softener dispensers
Four water levels
Spin only
Auto 2nd rinse
Optional auto soak
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Rotary electronic controls with cycle status lights
Make it easy to select and monitor wash cycles
Five wash / spin speed combinations
Speeds are matched to fabric type for better clothes care
24 wash cycles
Give you a greater degree of control over laundry results
Bleach and fabric softener dispensers
Solutions are automatically mixed with wash water for bright, soft-to-the-touch results
Four water levels
Offers water and energy savings
Spin only
"Spin-dries" wet clothes like beach towels and swimsuits
Auto 2nd rinse
Helps to protect delicate fabrics and sensitive skin
Optional auto soak
Saves you the trouble of rewashing heavily soiled clothes
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Water Levels | 4 |
| Hang to Dry / PreWash | Yes |
| Washer Control Features | Cycle Status Lights |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | 5 |
| Water Temp System | Perfect Temp |
| Casuals Cycle | Medium Soil (Pulsed) |
| Number of Cycles | 24 |
| Agitator Type | Dual-action agitator |
| Delicates Cycle | Medium Soil |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Easy Care Cycle | Light Soil |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Easy Care Cycle | Medium Soil |
| Additional Washer Features | Front Serviceable |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Additional Washer Features | Auto Balance Suspension System |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Casuals Cycle | Heavy Soil (Pulsed) |
| Cottons Cycle | Regular Extra Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Light Soil |
| Delicates Cycle | Light Soil |
| Dispenser | Bleach |
| Easy Care Cycle | Heavy Soil |
| Washer Control Features | Automatic Temperature Control |
| Washer Cycles | 2nd Rinse |
| Washer Cycles | Soak |
CAPACITY
| Wash Basket Type | Stainless Steel |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.5 cu ft |
| Unit Capacity | King-size |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











