Super Plus 3.2 Cu. Ft. Capacity Washer - WWSE5200BWW
Super Plus 3.2 Cu. Ft. Capacity Washer
Model: WWSE5200BWW




Super Plus 3.2 Cu. Ft. Capacity Washer
Model: WWSE5200BWW
Key Features
Auto fill
Multiple wash / spin speeds
Multiple wash cycles
Auto soak
Auto 2nd rinse
Three wash / rinse temperatures
Bleach dispenser
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Auto fill
Regulates the mix of incoming cold and hot water
Multiple wash / spin speeds
Matches wash action to fabric type for better cleaning and clothes care
Multiple wash cycles
Delivers optimal cleaning results
Auto soak
Soaks dirty clothes for 15 or 30 minutes before the wash cycle, so there's no need for an extra cycle
Auto 2nd rinse
Helps to protect delicate fabrics and sensitive skin
Three wash / rinse temperatures
Offer better wash results and longer fabric life
Bleach dispenser
Automatically mixes bleach with wash water for proper bleaching action
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Water Levels | 4 |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Washer Control Features | Cycle Status Lights |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | 5 |
| Water Temp System | Auto Temp |
| Casuals Cycle | Medium Soil (Pulsed) |
| Number of Cycles | 20 |
| Agitator Type | Dual-action agitator |
| Delicates Cycle | Medium Soil |
| Wash/Rinse Temperatures | 3 |
| Style | Top-Loading |
| Cottons Cycle | Regular Auto Soak (30 Min.) |
| Easy Care Cycle | Heavy Soil |
| Washer Cycles | Power Rinse |
| Easy Care Cycle | Medium Soil |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Casuals Cycle | Heavy Soil (Pulsed) |
| Cottons Cycle | Regular Auto Soak (15 Min.) |
| Cottons Cycle | Regular Extra Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Extra Light Soil |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Light Soil |
| Delicates Cycle | Light Soil |
| Dispenser | Bleach |
| Easy Care Cycle | 15 Minute Auto Soak |
| Washer Cycles | 2nd Rinse |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 115V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
CAPACITY
| Wash Basket Type | PermaTuf® II |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.2 cu ft |
| Unit Capacity | Super Plus |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










