Super Plus 3.2 Cu. Ft. Capacity Washer - WWSE6260BWW
Super Plus 3.2 Cu. Ft. Capacity Washer
Model: WWSE6260BWW




Super Plus 3.2 Cu. Ft. Capacity Washer
Model: WWSE6260BWW
Key Features
Multiple wash cycles
Four wash / rinse temperatures
Auto soak
Multiple wash / spin speeds
Auto 2nd rinse
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Multiple wash cycles
Delivers optimal cleaning results
Four wash / rinse temperatures
Washer cleans at the exact temperature needed to remove dirt and reduce wear
Auto soak
Soaks dirty clothes for 15 or 30 minutes before the wash cycle, so there's no need for an extra cycle
Multiple wash / spin speeds
Matches wash action to fabric type for better cleaning and clothes care
Auto 2nd rinse
Helps to protect delicate fabrics and sensitive skin
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 160 lb |
| Net Weight | 150 lb |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
| Height Needed for Lid to Raise 90 Degrees | 51 in |
FEATURES
| Control Type | Rotary-Electronic |
| Easy Care Cycle | Medium Soil |
| Water Levels | 4 |
| Additional Washer Features | Fill and Drain Hoses Included |
| Washer Control Features | Cycle Status Lights |
| Washer Cycles | Spin Only |
| Handwash Cycle | Pulsed |
| Cottons Cycle | Regular Medium Soil |
| Dispenser | Fabric Softener |
| Wash/Spin Speed Combinations | 6 |
| Water Temp System | Perfect Temp |
| SpotSpray | Yes |
| Casuals Cycle | Medium Soil (Pulsed) |
| Number of Cycles | 26 |
| Agitator Type | Dual-action agitator |
| Delicates Cycle | Medium Soil |
| Wash/Rinse Temperatures | 4 |
| Style | Top-Loading |
| Additional Washer Features | Color Lid Instructions |
| Casuals Cycle | Heavy Soil (Pulsed) |
| Cottons Cycle | Regular Auto Soak (15 Min.) |
| Cottons Cycle | Regular Auto Soak (30 Min.) |
| Cottons Cycle | Regular Extra Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Extra Light Soil |
| Cottons Cycle | Regular Heavy Soil |
| Cottons Cycle | Regular Light Soil |
| Dispenser | Bleach |
| Easy Care Cycle | Heavy Soil |
| Handwash Cycle | Medium Soil |
| Washer Control Features | Automatic Temperature Control |
| Washer Cycles | 2nd Rinse |
| Washer Cycles | Extended Spin |
| Washer Cycles | Quick Rinse |
| Washer Cycles | Power Rinse |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 115V; 60Hz |
| Circuit Breaker or Time Delay Fuse | 15 or 20 Amp |
CAPACITY
| Wash Basket Type | PermaTuf® II |
| Total Capacity (cubic feet) | 3.2 cu ft |
| Unit Capacity | Super Plus |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










