15.6 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer - FCM16DJWW
15.6 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: FCM16DJWW













15.6 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: FCM16DJWW
Key Features
15.6 cu. ft. capacity
LED interior lighting
Second-Level Rail
Lock with Key
Power "On" light
4 sliding bulk storage baskets
Adjustable Temperature Control
Recessed Handle
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
15.6 cu. ft. capacity
LED interior lighting
Automatically illuminates when door is open
Second-Level Rail
Rail allows convenient access to sliding baskets at different heights in freezer
Lock with Key
Allows you to protect your valuable food items from unintentional entry
Power "On" light
Easily see if the freezer is working without having to open the door
4 sliding bulk storage baskets
Offers flexibility to organize and store favorite foods for quick, easy access
Adjustable Temperature Control
Easy to use controls to select the temperature for your needs
Recessed Handle
A streamlined design offers a clean and sleek appearance
Upfront Defrost Drain
The drain is conveniently located to easily drain water during defrosting
Manual defrost
Manually defrost the freezer on your schedule
Certifications
California Prop 65
Specifications
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 179 lb |
| Overall Height | 35 in |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 155 lb |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Height w/Lid Open | 60 in |
| Overall Depth | 27 1/2 in |
| Overall Width | 55 3/4 in |
FEATURES
| Defrost Type | Manual |
| Product Type | Chest |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (4) Slide-Out (2 Upper, 2 Lower) |
| Power "ON" Light | Yes |
| Lock | Yes |
| Interior Lighting | LED |
| Defrost Water Drain | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Insulation (Cabinet & Lid) | Foam |
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Painted Steel |
APPEARANCE
| Textured Steel Case & Lid | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Side Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 55.75 in. |
| Height | 35 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 155 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 60.75 in. |
| Shipping Height | 40 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 195 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 195 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 31.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 386.04 lbs. |
| Total of Cubes | 31.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 386.04 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 15.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










