Manual Defrost 19.7 Cu. Ft. Chest Freezer - FCM20DAWH
Manual Defrost 19.7 Cu. Ft. Chest Freezer
Model: FCM20DAWH


Manual Defrost 19.7 Cu. Ft. Chest Freezer
Model: FCM20DAWH
Key Features
19.7 cu. ft. capacity
Manual defrost
Temperature monitor with audible alarm
2 removable sliding bulk storage baskets
Adjustable temperature control
Defrost drain
Safety lock with self-ejecting key
Power "On" light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
19.7 cu. ft. capacity
Manual defrost
Temperature monitor with audible alarm
2 removable sliding bulk storage baskets
Adjustable temperature control
Defrost drain
Safety lock with self-ejecting key
Power "On" light
Interior light
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 202 lb |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 177 lb |
| Height w/Lid Open | 59.5 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Overall Depth | 29 1/2 in |
| Overall Width | 61 1/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| Audible Temp. Alarm | Yes |
| Defrost Type | Manual |
| Product Type | Chest |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (2) Lift-Out / Sliding |
| Power "ON" Light | Yes |
| Lock | with Self-Ejecting Key |
| Interior Lighting | Yes |
| Defrost Water Drain | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Insulation (Cabinet & Lid) | Foam |
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Steel Epoxy-Coated |
APPEARANCE
| Textured Steel Case & Lid | Yes |
| Color Appearance | White |
Other
| Side Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 61.25 in. |
| Height | 35 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 177 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 66.25 in. |
| Shipping Height | 40 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 217 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 217 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.97 lbs. |
| Total of Cubes | 36.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.97 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 19.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










