5.0 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer - FCM5DRWH
5.0 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: FCM5DRWH


5.0 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: FCM5DRWH
Key Features
5.0 cu. ft. capacity
Adjustable temperature control
Manual defrost
Power "On" light
Recessed door handle
1 lift-out and sliding bulk storage basket
Defrost water drain
Foam insulation in cabinet, fiberglass pad insulation in lid
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5.0 cu. ft. capacity
Adjustable temperature control
Manual defrost
Power "On" light
Recessed door handle
1 lift-out and sliding bulk storage basket
Defrost water drain
Foam insulation in cabinet, fiberglass pad insulation in lid
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24 in |
| Approximate Shipping Weight | 111 lb |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 95 lb |
| Height w/Lid Open | 54 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Overall Height | 32 3/8 in |
| Overall Width | 29 5/16 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
FEATURES
| Defrost Type | Manual |
| Product Type | Chest |
| Temperature Control | Adjustable |
| Power "ON" Light | Yes |
| Bulk Storage Basket | (1) Lift-Out / Sliding |
| Divider | Yes |
| Defrost Water Drain | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Insulation (Cabinet & Lid) | Foam (Cabinet Only) |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Cabinet Liner | Textured Aluminum |
APPEARANCE
| Handle | Recessed |
| Color Appearance | White |
Other
| Side Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.31 in. |
| Height | 32.38 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.31 in. |
| Shipping Height | 37.38 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 135 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 135 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 163.85 lbs. |
| Total of Cubes | 13.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 163.85 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










