7.0 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer - FCM7DNWH
7.0 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: FCM7DNWH


7.0 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: FCM7DNWH
Key Features
7.0 cu. ft. capacity
2 lift-out and sliding bulk storage baskets
Adjustable temperature control
Defrost water drain
Lock
Manual defrost
Wrap-around condenser and evaporator
Safety lock
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
7.0 cu. ft. capacity
2 lift-out and sliding bulk storage baskets
Adjustable temperature control
Defrost water drain
Lock
Manual defrost
Wrap-around condenser and evaporator
Safety lock
Recessed door handle
Power "On" light
Certifications
California Prop 65
Specifications
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| Defrost Type | Manual |
| Product Type | Chest |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (2) Lift-Out / Sliding |
| Power "ON" Light | Yes |
| Lock | Yes |
| Defrost Water Drain | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 126 lb |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Overall Width | 38 in |
| Height w/Lid Open | 53.25 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Overall Depth | 22 3/8 in |
| Overall Height | 33 1/8 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Insulation (Cabinet & Lid) | Foam |
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Textured Aluminum |
APPEARANCE
| Textured Steel Case & Lid | Yes |
| Handle | Recessed |
| Color Appearance | White |
Dimensions & Weight
| Width | 38 in. |
| Height | 33.13 in. |
| Length | 22.38 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 43 in. |
| Shipping Height | 38.13 in. |
| Shipping Length | 27.38 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 202.62 lbs. |
| Total of Cubes | 16.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 202.62 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










