7.2 Cu. Ft. Chest Freezer - FCM7RAWH
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.2 Cu. Ft. Chest Freezer
Model: FCM7RAWH


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.2 Cu. Ft. Chest Freezer
Model: FCM7RAWH
Key Features
7.2 cu. ft. capacity
Adjustable temperature control
Defrost drain
Manual defrost
Removable sliding bulk storage basket
Description
34 1/4 H x 35 W x 23 1/4 D
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Specifications
Certifications
Features
7.2 cu. ft. capacity
Adjustable temperature control
Defrost drain
Manual defrost
Removable sliding bulk storage basket
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 104 lb |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 93 lb |
| Height w/Lid Open | 55.25 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Overall Depth | 23 1/4 in |
| Overall Height | 34 1/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | 93 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 28.25 in. |
| Shipping Weight | 133 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 133 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.13 ft³ |
| Dimensional Weight | 200.51 lbs. |
| Total of Cubes | 16.13 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 200.51 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| Defrost Type | Manual |
| Product Type | Chest |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (1) Lift-Out / Sliding |
| Defrost Water Drain | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Insulation (Cabinet & Lid) | Foam |
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Steel Epoxy-Coated |
APPEARANCE
| Textured Steel Case & Lid | Yes |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.20 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










