8.8 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer - FCM9DMWH
8.8 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: FCM9DMWH

8.8 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: FCM9DMWH
Key Features
8.8 cu. ft. capacity
Manual defrost
Lock
2 lift-out and sliding bulk storage baskets
Adjustable temperature control
Defrost water drain
Wrap-around condenser and evaporator
Safety lock
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
8.8 cu. ft. capacity
0
Manual defrost
0
Lock
0
2 lift-out and sliding bulk storage baskets
0
Adjustable temperature control
0
Defrost water drain
0
Wrap-around condenser and evaporator
0
Safety lock
0
Interior light
0
Foam insulation in cabinet, fiberglass pad insulation in lid
0
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 23.25 in |
| Overall Height | 34.25 in |
| Overall Width | 41 in |
| Approximate Shipping Weight | 127 lb |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 111 lb |
| Height w/Lid Open | 54.25 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
Other
| Side Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 41 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | 111 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 46 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 28.25 in. |
| Shipping Weight | 151 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 151 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 234.88 lbs. |
| Total of Cubes | 18.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 234.88 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| Defrost Type | Manual |
| Product Type | Chest |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (2) Lift-Out / Sliding |
| Lock | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Defrost Water Drain | Yes |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 8.8 cu ft |
ECONOMICAL / QUIET
| Insulation (Cabinet & Lid) | Foam (Cabinet Only) |
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Steel Epoxy-Coated |
APPEARANCE
| Textured Steel Case & Lid | Yes |
| Handle | Yes |
| Color Appearance | White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











