14.1 Cu. Ft. Manual Defrost Upright Freezer - FUM14DPRWH
14.1 Cu. Ft. Manual Defrost Upright Freezer
Model: FUM14DPRWH

14.1 Cu. Ft. Manual Defrost Upright Freezer
Model: FUM14DPRWH
Key Features
14.1 cu. ft. capacity
Interior light
4 cabinet shelves (1 adjustable)
5 freezer door shelves
Adjustable temperature control
Defrost water drain
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
14.1 cu. ft. capacity
0
Interior light
0
4 cabinet shelves (1 adjustable)
0
5 freezer door shelves
0
Adjustable temperature control
0
Defrost water drain
0
Certifications
California Prop 65
Specifications
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
FEATURES
| Freezer Door Shelves (Total) | 5 |
| Defrost Type | Manual |
| Product Type | Upright |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (1) Slide-Out |
| Lock | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Total) | 4 (1 Adj.) |
| Interior Lighting | Yes |
| Defrost Water Drain | Yes |
CAPACITY
| Shelf Area | 17.9 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.1 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 177 lb |
| Depth with Door Open 90° | 55.125 in |
| Top Air Clearances | 3 in |
| Overall Depth | 28.5 in |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Overall Height | 59 in |
| Overall Width | 28 in |
| Net Weight | 152 lb |
| Back Air Clearances | 3 in |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Recessed |
| Color Appearance | White |
| Magnetic Door Gasket | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 4.5 A |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 59 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 152 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 64 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 192 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 192 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 338.72 lbs. |
| Total of Cubes | 27.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 338.72 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











