20.6 Cu. Ft. Manual Defrost Upright Freezer - FUM21DRRWH
20.6 Cu. Ft. Manual Defrost Upright Freezer
Model: FUM21DRRWH




20.6 Cu. Ft. Manual Defrost Upright Freezer
Model: FUM21DRRWH
Key Features
20.6 cu. ft. capacity
Interior light
5 cabinet shelves (1 adjustable)
6 freezer door shelves
Adjustable temperature control
Defrost water drain
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
20.6 cu. ft. capacity
Interior light
5 cabinet shelves (1 adjustable)
6 freezer door shelves
Adjustable temperature control
Defrost water drain
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 70 in |
| Overall Width | 32 in |
| Approximate Shipping Weight | 224 lb |
| Depth with Door Open 90° | 59.125 in |
| Top Air Clearances | 3 in |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 194 lb |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Overall Depth | 28 1/2 in |
Other
| Top Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 194 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 234 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 234 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 459.28 lbs. |
| Total of Cubes | 36.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 459.28 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
FEATURES
| Freezer Door Shelves (Total) | 6 |
| Defrost Type | Manual |
| Product Type | Upright |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (1) Slide-Out |
| Lock | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Total) | 5 (1 Adj.) |
| Interior Lighting | Yes |
| Defrost Water Drain | Yes |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Recessed |
| Color Appearance | White |
| Magnetic Door Gasket | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
CAPACITY
| Shelf Area | 25.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










