20.6 Cu. Ft. Manual Defrost Upright Freezer - FUM21SVRWW
20.6 Cu. Ft. Manual Defrost Upright Freezer
Model: FUM21SVRWW




20.6 Cu. Ft. Manual Defrost Upright Freezer
Model: FUM21SVRWW
Key Features
20.6 cu. ft. capacity
Manual defrost
High-gloss handle
4 cabinet shelves
5 adjustable bins (1/2 width)
1 sliding bulk storage basket
Soft freeze zone
Power "On" light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
20.6 cu. ft. capacity
Manual defrost
High-gloss handle
4 cabinet shelves
5 adjustable bins (1/2 width)
1 sliding bulk storage basket
Soft freeze zone
Power "On" light
Lock
Tip-out door storage
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 32 in |
| Approximate Shipping Weight | 236 lb |
| Depth with Door Open 90° | 59.375 in |
| Top Air Clearances | 3 in |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 206 lb |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Overall Depth | 31 1/8 in |
| Overall Height | 71 1/4 in |
Other
| Top Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32 in. |
| Height | 71.25 in. |
| Length | 31.13 in. |
| Weight | 206 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37 in. |
| Shipping Height | 76.25 in. |
| Shipping Length | 36.13 in. |
| Shipping Weight | 246 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 246 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 510.54 lbs. |
| Total of Cubes | 41.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 510.54 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | In Home |
| Parts Warranty | In Home |
FEATURES
| Freezer Door Shelves (Total) | 5 Adjustable Bins (1/2 Width) |
| Defrost Type | Manual |
| Tip-Out Door Storage | 1 |
| Product Type | Upright |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (1) Slide-Out |
| Power "ON" Light | Yes |
| Lock | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Total) | 4 |
| Shelf Book Ends | 1 Slide-Out Storage Basket |
| Interior Lighting | Yes |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Control Type | Mechanical |
| Defrost Water Drain | Yes |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | White |
| Handle | High-Gloss Reach-Through |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | White |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Magnetic Door Gasket | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
CAPACITY
| Shelf Area | 21.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.60 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










