PureAir Replacement Refrigerator Air Filter RAF-1 - Set of 2 - FRGPAAF12PK
Key Features
Captures & Keeps Odors Away
Performs Better Than Baking Soda
Long Lasting Freshness for 6 months
Frigidaire Genuine Filters
Easy Install
Easy Setup for Optimal Results
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Captures & Keeps Odors Away
Clears the air and absorbs undesirable smells with carbon technology.
Performs Better Than Baking Soda
More powerful and effective – make the smarter, fresh choice.
Long Lasting Freshness for 6 months
Saves you time on monthly replacements and keeps the food in your fridge fresher longer. Replace every 6 months.
Frigidaire Genuine Filters
Look for our berry-colored design with our new Genuine Filters seal on the package to know for certain your filter is authentic and sold by Frigidaire
Easy Install
No tools required for installation. Push plastic tab to open housing, remove old filter, install new filter, close housing and reset the filter reminder on your refrigerator.
Easy Setup for Optimal Results
Review Frigidaire Refrigerator Use & Care Guide before installation. See fits models listing on packaging.
Specifications
Other
| Volume | 0.2 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 6.4 in. |
| Height | 8.3 in. |
| Length | 5.5 in. |
| Weight | - |
| Retail Packaging Height | 8 3/10" |
| Retail Packaging Width | 6 2/5" |
| Retail Packaging Depth | 5 1/2" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 11.4 in. |
| Shipping Height | 13.3 in. |
| Shipping Length | 10.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.76 lbs. |
| Total of Cubes | 0.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.76 lbs. |
Product Details
| Height | 8 3/10" |
| Width | 6 2/5" |
| Depth | 5 1/2" |
| Genuine Replacement Part | Yes |
| Item Package Quantity | 2 |
| Recommended Change Frequency | 3 - 6 Months |
| Retail Packaging Height | 8 3/10" |
| Retail Packaging Width | 6 2/5" |
| Retail Packaging Depth | 5 1/2" |
| Volume | 0.2 Cu. Ft. |
| Country of Origin | India |
| Filter Type | Air Filter |
| Installation Action | Push to lock |
| Material | Carbon Filter Media |
| Prop 65 Label | No |
| Care Instructions | Freshness for up to 6 months Saves time on monthly replacements* and keeps food fresher longer. Replace every 6 months or as needed. |
| Dishwasher Safe | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Georgia.











