GE Artistry Series 21.0 Cu. Ft. Bottom Freezer Refrigerator - ABE21DGKWS
GE Artistry Series 21.0 Cu. Ft. Bottom Freezer Refrigerator
Model: ABE21DGKWS














GE Artistry Series 21.0 Cu. Ft. Bottom Freezer Refrigerator
Model: ABE21DGKWS
Key Features
30" wide
High-gloss doors with stainless handles
LED lighting
Equipped for optional icemaker
Adjustable glass shelves
2 clear drawers
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
30" wide
High-gloss doors with stainless handles
Enjoy a polished appearance with subtle curved lines and an accent of sleek stainless
LED lighting
Find exactly what youāve been looking for under crisp, clear lighting
Equipped for optional icemaker
Easily accommodates the installation of an icemaker
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
2 clear drawers
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Multiflow Air System with Electronic Sensors |
| Fresh Food Features | Interior Lighting - LED |
| Control Type | Electronic Dial |
| Freezer Storage Baskets | 1 Total |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Configuration | Full Door |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Door Liner | HIPS |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total - Glass |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Total |
| Fresh Food Door Bins | 4 Total - Clear |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED |
| Freezer Storage Baskets | 1 Plastic |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Humidity Controlled Drawers |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Fresh Food Door Bins | 2 Adjustable |
| Fresh Food Door Bins | 2 Full-Width Fixed |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Case Only- Color Matched |
| Exterior Design | Hidden Door Hinges |
| Door Swing | Reversible No Kit Required |
| Color Appearance | White/Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Handle Design | Round |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Door Swing | Hinges on Right |
| Exterior Design | Contoured High-Gloss |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.92 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.04 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 21.00 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 232 lb |
| Depth Without Handle | 34.125 in |
| Height to Top of Case | 68.625 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 210 lb |
| Depth with Door Open 90° | 61.25 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 33.875 in |
| Case Depth Without Door | 29.75 in |
| Overall Depth | 36 5/8 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet Liner | ABS |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4D, IM4LED |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 36.63 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 41.63 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 547.74 lbs. |
| Total of Cubes | 44.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 547.74 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










